آرامگاه نادر شاه در تور مشهد

۲۳

بهمن
۱۳۹۶

گشتی در تور مشهد از تهران

ارسال شده توسط: mehran fallahi/ 629 1

شهر مشهد به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان توجه عموم مسافران داخل و خارج از کشور را به خود جلب کرده است و سالانه میلیون ها زائر به سمت این شهر مذهبی روانه می شوند. مشهد بناهای تاریخی زیادی را در دل خود جای داده که بر زیبایی آن افزوده و چه بسا با تور مشهد از تهران در کنار زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) از دیدن مکان های زیبای شهر مشهد بی نصیب نمانید.
پس از حرم مطهر، مقبره نادر شاه افشار از مهمترین آثار تاریخی تور مشهد از تهران شناخته می شود. نادر شاه پس از ورود به خراسان، مشهد را به عنوان محل حکومت خود انتخاب کرد و بعد از به سلطنت رسیدن چندین مقبره برای خود بنا ساخت که مهم ترین آن مقابر، دومین مقبره بود که دستور داد سنگ های مرمر سیاه از آذربایجان بیاورند، تعدادی از این سنگ ها را خراج عالم نیز می نامیدند.
حوالی میدان شهدا، باغ موزه نادری به چشم می آید که در کناره مقبره و مجسمه نادر شاه و سربازانش موزه ای بنا شده که سپرها، شمشیرها و ادوات جنگی نگهداری می شود. مهم ترین این وسایل، دو شمشیر نادر شاه است که با طلا زینت داده شده و شعری برای شاه بروی آن ها حک کرده اند. شما عزیزان با تور مشهد از تهران می توانید از این مکان چشم نواز دیدن کنید.
گنبد خشتی دیگر مکان توریستی مذهبی شهر مشهد است که مقبره یکی از سادات موسوی به نام سلطان غیاث الدین محمد در این مکان قرار دارد. این بنا در یکی از گذرگاه های قدیمی شهر مشهد منشعب از میدان طبرسی به نام چهار سوق نوغان بنا شده است. جایگاه اجداد وی بسیار بالا بوده به طوری که در سده پنجم تا نهم اداره اصلی حرم مطهر را در دست داشتند، به همین دلیل است که نام آن ها بر روی بیشتر وسایل نگهداری شده در حرم امام رضا (ع) مانند کاشی ها و ظروف و … حک شده است. این بنا بعد از حرم مطهر، قدیمی ترین بنا ساخته شده از سادات موسوی به شمار می رود که با همراهی تور مشهد از تهران می توانید دومین بنای قدیمی شهر مقدس مشهد را نظاره گر باشید.
بند گلستان از قدیمی ترین بند های استان خراسان است که با وجود گذشت ۵۰۰ سال از قدمت آن، هنوز هم پا برجاست. این بند در دوره تیموریان ساخته شده که روی رودخانه گلستان قرار دارد و تا مرکز شهر مشهد ۸ کیلومتر فاصله دارد. این بند قدیمی برای بازدید مسافران تور مشهد از تهران خالی از لطف نیست.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  موزه گردی در تور دبی از اصفهان

موزه نادر شاه در تور مشهد
خانه تاریخی حاج ملک که در حال حاضر به مکانی جهت نگهداری میراث فرهنگی تور مشهد  بدل شده دارای معماری خاصی است که برگرفته از معماری سنتی و معماری اروپایی می باشد، چرا که این خانه تاریخی در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی بنا شده است و از همین رو معماری جالب و دیدن میراث فرهنگی و هنری شهر مشهد مسافران تور مشهد از تهران را به سمت خود فرا می خواند.
به دلیل اینکه مسئله آب در شهرهای گرم و خشک بسیار اهمیت داشت، موزه آب بنا شد تا عموم بازدید کنندگان خصوصا مسافران تور مشهد از تهران بتوانند با ادوات مورد استفاده در زمان قدیم، نقشه راه و سازه های قدیمی آب، شیوه استفاده مردم از این ابزار آشنا شوند. برای بازدید از این موزه می توانید به بلوار سازمان آب و اداره آب استان خراسان رضوی مراجعه کنید.
یکی دیگر از تفریگاه های شهر مشهد که مورد علاقه جوانان است میان دو رشته کوه بزرگ قرار دارد و به کوه سنگی معروف است. همچنین جالب است بدانید که مراسم تاج گذاری شاه عباس در سن ۱۶ سالگی در این مکان برگزار شده است. مهندسان با الهام گرفتن از هارونیه و عمارت خورشید، ساختمانی در میان پارک بنا کردند که به موزه خراسان رضوی بدل شد و اشیا قدیمی و تاریخی در این موزه حفظ و نگهداری می شود.
آتشکده چهارتاقی که در سال ۱۳۸۳ به عنوان آثار تاریخی ایران به ثبت ملی رسید، در مرکز شهرستان مشهد در روستای سنگبر قرار دارد. ساختار بنا از بیرون به صورت چهار درگاه است و از این حیث ورودی اصلی قابل تشخیص نیست. شواهد و معماری این بنا و استفاده از آجرهای خاص بیانگر معماری عصر تیموریان است که بازدید این بنای تاریخی زیبا را به مسافران تور مشهد از تهران پیشنهاد می کنیم.
مسجد خونی در مجاورت خیابان نواب صفوی قرار دارد که محل استقرار ارتش تزار روسیه بوده که مسجد گوهرشاد را به توپ بستند. مساحت این باغ ۶/۵ هکتار است. به دلیل اینکه چشمه آبی درون این باغ قرار دارد آن را به باغ چشمه هم می شناسند. صاحب باغ تاجری قندهاری به نام حاج محمد مهدی بوده است. این باغ ۳ عمارت را در دل خود جای داده بود که بنا به دلایلی نامعلوم تخریب شده اند. امید است که سفر با تور مشهد از تهران به شما کمک کند تا این مکان های تاریخی موجود در شهر مشهد را نظاره گر شوید و از دیدن آن لذت کافی را برده باشید.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  بهبود کیفیت خدمات تور کیش از اصفهان
Administrator
1 دیدگاه
  • علی
    بهمن ۲۶, ۱۳۹۶

    چه قدر خوبه که شما تو مقالات تور مشهد از اصفهان یا تور مشهد از تهران، علاوه بر معرفی هتل ها و خدماتتون، به معرفی مکان های تاریخی هم می پردازید. من تا حالا انقدر مشهد رفتم، مقبره نادرشاه رو ندیدم و انشالله می خوام تو عید یه سفر باتون بیام مشهد و حتما این مکان رو این دفعه برم ببینم

    پاسخ

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید