آداب و رسوم

آداب و رسوم ایران زمین

ارسال شده توسط: nazemi/ 1116 0
Rate this post

شیلان کشی (علم واچینی) ، گیلان
مراسم شیلان کشی به دوران قبل از اسلام باز می گردد که مردم منطقه گیلان بعد از برداشت محصولات خود برای شکرگزاری دور هم جمع شده و خدا را شکر می گفتند. این مراسم در سال های بعد از اسلام با دگرگونی مواجه شد و علاوه بر مراسم شکرگزاری با تعزیه و عزاداری نیز همراه شد. همچنین عَلَم هایی که پیش از اسلام دارای علامت پاسارگاد بودند، به علم هایی با وجهه مذهبی بدل شدند.

آداب و رسوم ایران زمین

لباس های محلی سیستان بلوچستان
پوشش، شکل و استایل هر نوع لباس سنتی نمایانگر محل زندگی و حتی آداب و رسوم هر شخص است. هر یک از اقوام ایرانی دارای لباس خاصی هستند،که استان سیستان بلوچستان با شکل خاصی از لباس های محلی که دارد توجه هر مسافری را در ابتدای ورود به آن منطقه جذب می کند. لباس مردان بلوچ عبارت از پیراهن یقه باز، لباده بلند، دستار سفید، کمربند ضخیم است.
کفش مردها از کفش های مخصوصی است که نوک آن به طرف بالا برگشته است و عقیده دارند که این کفش ها آنها را در راه رفتن چابک کرده و در حرکت موجب زحمت آنها نمی شود. لباس زنان بلوچ، پیراهن بلند است و با حجابی کامل بدن را می پوشاند.

آداب و رسوم ایران زمین

زنبيل گردانيدن، هرمزگان
یکی از آیین های هرمزگان رسم زنبيل گرداني است که در مواقعی این رسم انجام می شود که کودک تا ۲ سالگی راه نیافتاده باشد. والدین فرزند خود را در یک زنبیل پر از پوشال درخت خرما گذاشته و آن را به بچه های محله خود می سپارند.
بچه ها با بلند خواندن عباراتی و با ترتيب خاصی دو طرف زنبيل را گرفته و مثل يک تخت روان آن را به درب خانه ها (حداقل ۶ خانه) می برند. در خاتمه مراسم دوباره زنبيل محتوی بچه را به خانه پدر و مادر طفل برگردانيده و بچه را تحويل می دهند. اهالی عقيده دارند كه بعد از انجام چنين مراسمی، طفل پا می‎گيرد و راه می‎افتد.

آداب و رسوم ایران زمین
نوروز صیاد، قشم
صیادان به آخرین روز تیرماه (اولین روز از فصل گرمای واقعی) هر سال نوروز صیاد می‌ گویند. این روز مصادف با اتمام رسیدن فصل صید ماهی «حور» و «كوسه» است. در نوروز صیاد، هیچ ماهی و یا موجود آبزی توسط صیادان صید نمی شود و از مصرف هر گونه آبزی پرهیز می‌كنند. صیادان بر این باورند که در این روز باید همه ماهی‌ها باشند تا نسل خود را در هر كجای دریا خواستند بپراكنند و این را امری حیاتی تكثیر هر چه بیشتر ماهی‌ها می‌دانند.
ساكنان بومی قشم بر این باورند كه در نوروز صیاد تمامی چشمه‌ها به دریا می‌ریزند و بر همین اساس این روز را جشن می‌گیرند و تن به آب‌های متلاطم دریا می‌سپارند تا همه بیماری و بلایا را از تن خود دور كنند.

آداب و رسوم ایران زمین

گيشه بري، گیلان
بردن عروس به خانه داماد را به اصطلاح گيشه بري مي گويند. اين مراسم، پر از صداي ساز و نقاره, و همراه با ترانه خواني است. گیشه بری در نقاط مختلف گیلان به صورت های مختلف انجام می گیرد. در شرق گيلان, نهال درختی را از خانه پدر عروس کنده و عروس و داماد آن را با هم در خانه داماد مي كارند. در غرب و شرق گیلان، مادر عروس پاي خروسي را كه از مادر داماد گرفته، با رشته هاي رنگين ابريشمين به پاي مرغ مي بندد و آن مرغ و خروس را با عروس همراه مي كنند تا در لانه جدید درمنزل داماد جا بگیرند. در بسیاری از نقاط دیگر گيلان با بستن نان و آرد را به کمر عروس می بندند تا خير و بركت به همراه داشته باشد.

آداب و رسوم ایران زمین

جشن مهرگان، یزد
بطور خلاصه، جشن مهرگان، جشن نیایش به پیشگاه «مهر ایزد» ایزد روشنایی و پیمان و درستی و محبت، ایزد بزرگ و کهن ایرانیان و همه مردمانِ سرزمین‌هایی از هند تا اروپا، به هنگام اعتدال پاییزی در نخستین روز مهرماه است. این جشن بیش از ۲هزار سال قدمت دارد و از دیرباز در ایران باستان مورد توجه بوده است. در حال حاضر این جشن در برخی از شهرهای ایران مانند یزد و در مکان های خاصی برگزار می شود.

آداب و رسوم ایران زمین

پشم چینی و رنگ کردن شاخ حیوانات قبل از نوروز، هرمزگان
یکی از رسوم مردم قشم و کل استان هرمزگان این است که دو سه روز قبل از سال تحویل، اقدام به چیدن پشم و موی حیوانات و رنگین کردن شاخ و گوش گاو، گوسفند و شتر با گلگ- نوعی خاک سرخ- می کنند. این رسم و رسوم در قسمت های روستایی این استان بیشتر رواج دارد.

آداب و رسوم ایران زمین

ویژگی های رقص بومی
حالت‌های درونی انسان‌ها در موقعیت‌های گوناگون به شکل های مختلف از جمله رقص بروز داده می‌شود. نکته جالب این است که یک سری عواملی در شکل‌گیری فرم این حرکات دخالت دارد که شاید اصلا به چشم نیاید. یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار جغرافیا و آب و هوا است. رقص های مناطق سردسیر معمولا از حرکات سریع و قوی شکل گرفته، آن تیپ از حرکاتی که نیروی بدنی زیاد و عکس العمل سریعی می‌طلبد. ولی رقص های بومی مناطق گرم‌سیر دارای حرکاتی بسیار روان و نرم بوده و با طمأنینه انجام می‌شود.

آداب و رسوم ایران زمین

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید