تور قشم از اصفهان

بانوان هرمزگانی؛ طراح نقش و نگارهای حنایی

ارسال شده توسط: nazemi/ 789 0
Rate this post

یکی از مهم ترین شاخص های فرهنگ بومی مردم جزیره قشم حنا است. حنا در قشم جایگاه ویژه ای دارد و امروزه کار با حنا برای بانوان هرمزگانی یک هنر به شمار می رود. اگر با تور لحظه آخری قشم از اصفهان به این خطه سفر کرده باشید، شاهد طرح های زیبا روی دست خانم ها خواهید بود که با حنا طراحی شده است.

تور قشم از اصفهان

حنا در ایران باستان و در تاریخ کهن ما ریشه دارد و از هر ایرانی که درباره حنا سوال کنید آن را به خوبی می شناسد و از خواص آن اطلاع دارد. حنا را در تمام عطاری ها می توانید پیدا کنید اما در این منطقه به جز استفاده آن برای رنگ کردن مو و … برای طراحی دست و بدن بانوان و تازه عروس ها کاربرد ویژه ای دارد. عمده رویشگاه درختچه حنا در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و خوزستان است و چرخ صنعت استحصال حنا یعنی همان پودر سبزرنگ جادویی در یزد می‌چرخد و نام مازاری به آن داده‌اند. ( ماز ) به معنای ( چرخ ‌نورد ) است و مازاری نام کلی حرفه تولید حنا است.

می‌توان از زبان ناخداهای سال‌خورده جزیره که تا سال‌های نه چندان دور در پهنه آبی خلیج فارس دریانوردی می‌کرده‌اند شنید که حنا یکی از اقلام عمده صادراتی ایران به حاشیه جنوبی خلیج فارس و شمال آفریقا بوده است. رسم و شیوه استفاده از حنا در جنوب ایران کمی به رسم هندی ها شباهت دارد و اگر با تور قشم از اصفهان لحظه آخری سفر کرده باشید شاهد این شباهت ها خواهید بود. این شباهت شاید به این علت باشد که این جزیره در قدیم محل عبور و مرور بازرگانان و تجار داخلی و خارجی بوده است. از همین رو این فرهنگ و شیوه استفاده از حنا از این کشور به جزیره قشم راه پیدا کرده است.

در کل حنا نزد زنان جزیره سه کاربرد ویژه دارد؛ پزشکی٬ آرایشی٬ آیینی.

تور قشم از اصفهان

به شکل بسیار ظریفی رد پای علوم باستانی در جزیره قشم وجود دارد و حنا نیز از این قاعده مستثنا نیست. خواص درمانی حنا بیشتر همانی است که از طب قدیم بجا مانده و به شکل کامل و مستندش نزد زنان قشم موجود است. اما کاربرد آیینی حنا نزد زنان جزیره بسیار پررنگ ‌تر از خواص طبی آن است. در مراسم عروسی، مردم جزیره قشم آیین حنابندان را در ۲ شب و با عناوین حنیر دزی  و  حنیر راستی  به معنای شروع جشن عروسی و پذیرایی عمومی از میهمانان و حنیر عوضا به معنای عوض کردن حنای مخصوص عروسی میان خانواده عروس و داماد است و نشانه پیوند مبارک دو خانواده  برگزار می‌کنند که دارای آداب و رسوم مفصلی است.

شاید در سفر چند روزه تان با تور لحظه آخری قشم از اصفهان بتوانید شاهد این مراسم باشکوه و زیبا باشید اما اگر هم موفق به شرکت در مراسم حنابندان مردم قشم نشدید جای ناراحتی ندارد! در جزیره قشم تمام زنان به هنر نقش حنا واقف هستند و با مراجعه به آن ها می توانید طرحی اسلیمی و زیبا را روی دست و یا هر جای دیگر از بدنتان بزنید و آن را به عنوان یادگار از تور قشم از اصفهان لحظه آخری تان داشته باشید.

تور لحظه آخری قشم از اصفهان

برخی از زنان جزیره برای طراحی با حنا، از شابلون استفاده می کنند اما اصالت این هنر از جایی می آید که شخص به صورت ذهنی طرح را روی دست و بدن شما حک کند. نقش حنا در رنگ های مختلف وجود دارد که می توانید در تور لحظه آخری قشم از اصفهان بسته به سلیقه شخصی رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید. این حنا ها عبارت اند از: حنا هندی، حنا عربی و حنا سفید. رنگ هر کدام از حنا ها با دیگری متفاوت است. حنای عربی رنگ سیاه، حنا هندی قهوه ای متمایل به قرمز و حنا سفید همانطور که از نام آن مشخص است به رنگ سفید است؛ رنگ این حنا ها موقتی بوده و تا چند روز روی پوست شما باقی می ماند. اگر در تور قشم از اصفهان لحظه آخری شرکت کرده اید و دستی بر هنر دارید می توانید هر کدام از حنا ها را که مد نظرتان است خریداری کرده و با خود به شهرتان ببرید تا هر زمان که تمایل داشتید برای خود یا دوستانتان طرحی با حنا بزنید. اما اگر به طرح های ذهنی تسط ندارید جای نگرانی نیست شما می توانید در سفر با تور لحظه آخری قشم از اصفهان در کنار خرید حنا، شابلون های مخصوص طراحی با نقوش دلخواه را تهیه کنید و به راحتی طرح مورد نظرتان را رود بدنتان حک کنید.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید