تور ارزان کیش از تهران
۱۷
خرداد
۱۳۹۷

با مردم کیش همراه شویم

ارسال شده توسط: mehran fallahi/ 383 0
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

قدمت تاریخی جزیره کیش

جزیره زیبای کیش یکی از سرسبز ترین جزایر موجود در آب های خلیج فارس به شمار می رود. بسیاری از کارشناسان کیش را نامی باستانی می ‌دانند چون شهری به همین نام در شرق بابل وجود داشته، البته هیچ ارتباطی میان کیش بابلی با کیش ایران وجود ندارد. ممکن است به خاطر مهاجرت اقوامی از بابل به کیش یا از کیش به بابل این همنامی رقم خورده باشد.

نام این جزیره ریشه ای تاریخی دارد و در گذشته آن را با نام کیان و قیس یا قیاس می شناختند. این جزیره کوچک تعداد زیادی آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی را در دل خود جای داده که همه اهالی پایتخت را ترغیب به سفر با تور کیش از تهران می کند. برخی از مناطق دیدنی این جزیره دست پرورده طبیعت است و تا کنون دست خوش تغییراتی توسط انسان ها نشده و همانگونه بکر و دست نخورده باقی مانده است. در کنار این مناطق امکاناتی هم طی سال های اخیر برای رفاه حال گردشگران تور کیش از تهران بنا شده است.

از مناطق گردشگری کیش سواحل ماسه ‌ای، اسکله تفریحی، جاده کرانه، پیست دوچرخه سواری، شهر زیرزمینی کاریز، شهر باستانی حریره، کشتی یونانی، روستای باغو، ورزشهای دریایی کیش، درخت لور، گذر هنرمندان، نخلستان باغ بهشت، پارک دلفین، بوستان آهوان، پایاب کیش، مجموعه آکواریوم، آب انبار مجموعه ورزشی المپیک با انواع زمین های ورزشی فوتبال، تنیس، استخر، والیبال، بسکتبال، شطرنج، اسکواش، بیلیارد، بولینگ مریم و ده ها مکان دیدنی دیگر می توان یاد کرد.

در این مقاله سعی بر آن است که مسافران تور کیش از تهران را با فرهنگ و آداب و رسوم این بخش از کشورمان آشنا کنیم.

فرهنگ و مردم‌شناسی در جزیره کیش

تور لحظه آخری تور کیش از تهرانپوشش

پوشش مردم این منطقه با مردم فلات مرکزی ایران کاملا متفاوت است. مردان لباسی محلی می پوشند به نام دشداشه. این لباس طول بلندی دارد و از جنس نخ برای تحمل بیشتر گرما در این جزیره تهیه می شود. زنان نیز پوششی به نام ملفع دارند و از نقابی به نام برقع برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب سوختگی استفاده می کنند. این پوشش های رنگارنگ و متفاوت، نظر بسیار از افراد شرکت کننده در تور کیش از تهران را به خود جلب کرده است به گونه ای که برخی از آن ها برای خریداری این لباس های زیبا و رنگارنگ به بازار های بومی این جزیره مراجعه می کنند.

آداب‌ و رسوم

جزیره کیش اقوام و نژاد های متفاوتی را آغوش خود جای داده از هندی گرفته تا عرب و فارس همه در کنار هم زندگی می کنند و آداب و رسوم خاص خود را دارند. شغل اکثر مردم جزیره کیش، ماهی گیری، دریا نوردی و بازرگانی است.

اعیادی همچون عید قربان و عید غدیر در جزیره کیش بسیار پر اهمیت است و مردم بومی جزیره این اعیاد را با آداب و رسوم خاصی برگزار می کنند. در عید قربان مردم محلی گندم سبز می ‌کنند و آن را به آب می‌اندازند، کاری که بسیاری از ایرانیان در روز ۱۳ بدر انجام می‌دهند. همچنین، گوسفندی قربانی می‌کنند و گوشت آن را به نیازمندان می ‌دهند. در روز عید غدیر حسینیه‌ ها با آینه و پارچه های سبز و سیاه آراسته‌ شده و جشن و سرور برپا می ‌شود. اگر در این زمان با تور کیش از تهران لحظه آخری به این جزیره خوش آب و رنگ سفر کنید، از نزدیک شاهد این مراسمات زیبا خواهید بود و می توانید شادی خود را با مردم مهمان نواز جزیره تقسیم کنید.

در سالروز بعثت پیامبر، در جزیره کیش دختران ۱۲ تا ۱۳ ساله با کاسه‌هایی به درب خانه مردمان شهر می‌روند و صاحب‌خانه هم‌ مقداری حنا در کاسه دختران قرار می‌دهد. کودکان حنا را به خانه برده و سایر اعضای خانواده حنا را به دست‌هایشان می ‌زنند.

تور کیش از تهرانصنایع‌ دستی

باور غلط برخی از گردشگران تور لحظه آخری کیش از تهران بر این اساس است که جزیره کیش هیچ صنایع دستی ندارد که بتوانند برای عزیزان خود به عنوان سوغات خریداری کنند. ولی این شهر صنایع ‌دستی زیادی دارد که یک هدیه مناسب برای کسانی است که دوستشان دارید. از جمله صنایع ‌دستی این جزیره زیبا می ‌توانیم به کوزه‌های سفالی، شیر یکی پیچ، چادرشب، سبد و حصیر، صنایع‌ دستی دریایی، پارچه گلابتون دوزی، بادله دوزی و پوشاک باقیمت مناسب اشاره‌ کنیم.

غذاهای محلی

تفکر غلط مدرن بودن کیش و نبودن تاریخ و فرهنگ غنی در این منطقه، در ذهن بسیاری از اکثر مسافران خصوصا مسافران تور کیش از تهران لحظه آخری نقش بسته است، درحالی‌ که این منطقه از عصر هخامنشی اهمیت داشته است. غذاهای محلی کیش مانند سایر غذاهای جنوبی طعم بسیار خوبی دارد. سمک مشوی، مرگوگ یا مرقوق، برنج شکری یا محمر، مضروبه، هریسه، برنج مجبوس از غذاهای خوشمزه کیش هستند.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید