برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی در تور دبی از اصفهان

ارسال شده توسط: nazemi/ 2047 0
Rate this post

بلندترین ساختمان جهان برج خلیفه دبی است که معماری فوق العاده ای دارد. ارتفاع ۸۲۹٫۸ متری این برج توانسته رکورد بلندترین سازه بشرساز را شکسته و در صدر قرار گیرد. این برج به نمادی برای دبی و حتی امارات متحده عربی بدل شده است.
برج خلیفه ویژگی های منحصر بفردی دارد و به جز ارتفاع بلند ویژگی های دیگر آن نیز توانسته جذابیت های ویژه ای را برای همگان به ارمغان بیاورد. عموما افرادی که با تور دبی از اصفهان و تهران و مشهد و … به این شهر سفر می کنند، حتما سری هم به برج خلیفه می زنند. در ادامه این مطلب با ویژگی های برج دبی در تور دبی از اصفهان آشنا خواهیم شد.

ساخت برج خلیفه

برج خلیفه تنها در ۳ سال ساخته شد. این پروژه بزرگ در ماه ژانویه در سال ۲۰۰۶ آغاز شد و ماه اکتبر سال ۲۰۰۹ میلادی و زمانی که نمای ساختمان این برج به اتمام رسید به عنوان تاریخ اتمام برج ثبت شد. البته افتتاح این برج به سال نو ۲۰۱۰ یعنی ۴ ژانویه ۲۰۱۰ موکول و در این روز افتتاح شد.
طراحی این برج توسط افراد بومی این کشور انجام نشده است. طراحی برج خلیفه در یک مزایده در اختیار یک شرکت امریکایی معتبر قرار گرفت تا طراحی بلندترین برج جهان در زمره افتخارات این شرکت قرار گیرد. شرکت اسکیدمور، اوینگز و مریل طراحی برج خلیفه را بر عهده داشته است. پیمان کار برج خلیفه نیز شرکت سامسونگ از کشور کره جنوبی بود و ساخت برج نیز به وسیله شرکت و گروه الغریر انجام شد. یک کار جمعی و چند ملیتی برای ساخت برجی بلند و زیبا با معماری حیرت آور! در زمان ساخت این برج نیز کسانی که با تور دبی از اصفهان و تهران و دیگر شهر های به آن منطقه مسافرت می کردند با ساخت جاذبه ای شگفت انگیز مواجه می شدند که فوق العاده بود.

برج خلیفه دبی

سیر تکاملی برج خلیفه

برج خلیفه ترکیبی از ۳۰ هزار خانه، ۹ هتل، ۳ هکتار پارک، ۱۹ برج مسکونی، مرکز خرید بزرگ دبی (دبی مال) و ۱۲ هکتار دریاچه مصنوعی است. هدف اصلی دولت از ساخت این برج، تنوع بخشیدن به اقتصاد مبتنی بر نفت بود و قرار بود که این مجموعه به یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم دبی تبدیل شود. بنابه گفته مقامات این کشور، ساخت پروژه‌هایی نظیر برج خلیفه برای جلب سرمایه‌های خارجی و همین‌طور کسب اعتماد بین‌المللی ضروری است.
جالب است بدانید که ابتدا قرار بود نام این برج “برج دبی” باشد اما در روز افتتاحیه به احترام رئیس جمهور امارات متحده عربی، خلیفه بن زاید آل نهیان، به “برج خلیفه” تغییر نام یافت.

افزایش ارتفاع برج خلیفه

در معماری و ساخت این برج اتفاقات زیادی افتاده است. در ابتدا قرار بر این بود که برج خلیفه با ارتفاع ۵۶۰ متر و شبیه به برج گرولو استرالیا ساخته شود اما طرح اولیه تغییر کرد و مارشال استرابالا که تا پایان سال ۲۰۰۸ روی این پروژه مشغول به کار بود اعلام کرد که ارتفاع نهایی برج خلیفه ۸۰۸ متر خواهد شد.
اما این تنها تغییر در ارتفاع برج خلیفه نبود؛ وقتی آدرین اسمیت ادامه کار را بر عهده گرفت، احساس کرد که بخش بالایی ساختمان با سایر قسمت‌ها تناسب جالبی ندارد، بنابراین تصمیم گرفت تا ارتفاع برج را افزایش دهد. البته صراحتا اعلام شد که با افزایش ارتفاع برج قرار نیست تعداد طبقات آن تغییر کند و این طرح صرفا جهت باریک ‌تر شدن تاج برج و زیبایی بیشتر آن است. اتفاقی که افتاد و افزایش ارتفاع برج را رقم زد.

 

تاخیر در افتتاح پروژه

همانطور که اشاره شد در ساخت این برج تغییرات عمده ای ایجاد شد و به همین علت زمان پیش بینی شده محقق نشد. با تغییراتی که در نقشه اولیه برج خلیفه پیش آمد زمان افتتاح آن به تعویق افتاد. مجری طرح اعلام کرد که ساخت برج به دلیل تغییراتی که به منظور هرچه زیباترشدن آن انجام گرفته کمی بیشتر طول خواهید کشید و در دسامبر سال ۲۰۰۹ کار ساخت بنا به اتمام خواهد رسید. البته حتی این زمان هم به سرانجام نرسید و دقیقا یک ماه بعد افتتاح برج انجام شد.

طراحی برج خلیفه دبی

طراحی بلندترین برج جهان، کار ساده ای نیست که بتوان به شرکت های نوپا و بدون تجربه سپرد. طراحی برج خلیفه توسط شرکت اسکیدمور، اوینگز و مریل (SOM) صورت گرفت که طراحی برج ویلیس در شیکاگو (Willis Tower) و ساختمان مرکز تجارت جهانی (One World Trade Center) نیویورک را در کارنامه خود دارد. برج هایی که ساخت آن ها کار سخت و دشواری بوده و به همین علت تجربه کافی برای ساخت برج خلیفه محسوب می شده است.
جالب است که بدانید طبق طرح اولیه‌ که داده شده بود، قرار بود برج خلیفه تنها ۷۳ طبقه داشته باشد و به استفاده مسکونی برسد؛ اما بعد از مدتی کل طرح با تغییرات اساسی مواجه شد. طراحی کنونی برج خلیفه برگرفته از الگوی معماری اسلامی است. طبق طرحی که بیل بیکر ارائه داد طراحی ساختمان شامل عناصر فرهنگی و تاریخی خاص از جمله مناره‌های مارپیچ است.

برج خلیفه دبی
در ساخت این برج از طراحی Y شکل استفاده شده است. طرحY شکل این مناره‌های مارپیچ ایده‌آل‌ترین حالت برای طراحی برج‌های مسکونی و هتل هاست زیرا چنین شکلی به معماران این امکان را می ‌دهد که حداکثر نمای خارجی و همین ‌طور بیشترین نور طبیعی را در داخل ساختمان داشته باشند. در واقع برای چنین ساختمان بلندی استفاده از طرح Y شکل کاملا منطقی و حتی ضروری به نظر می رسد؛ چرا در صورت نبود چنین سازه ای این برج بلند بالا بعد از مدتی خم خواهد شد.
ارتفاع بالای این برج نیز مدیون تغییراتی است که در طراحی آن ایجاد شد. طبق آنچه شورای زیستگاه ‌های شهری اعلام نموده، اگر تاج برج مرتفع نمی‌شد و با همان ارتفاع ۵۶۰ متر به پایان می رسید، دیگر برج خلیفه مقام بلندترین آسمان‌ خراش جهان را از آن خود نمی ‌کرد.

سیستم‌های لوله کشی

زمانی که با بلندترین برج جهان روبه رو هستیم، برخی آمارها جالب است. برای مثال تامین آب این ساختمان یکی از چالش هایی بود که در زمان ساخت نیز به شدت مورد کنکاش قرار گرفت. سیستم آب برج خلیفه روزانه حدود ۹۴۶ هزار لیتر آب را از طریق ۱۰۰ کیلومتر لوله منتقل می ‌نماید. به علاوه ۲۱۳ کیلومتر لوله ‌کشی جهت خدمات آتش‌ نشانی و ۳۴ کیلومتر جهت تامین آب سرد برای سیستم تهویه مطبوع تعبیه شده است. سیستم آب‌ و فاضلاب برج خلیفه نیز با استفاده از نیروی گرانش، آب اضافی لوله ‌ها، کف ساختمان، تجهیزات مکانیکی و آب‌ های ناشی از طوفان‌ را به داخل فاضلاب شهری تخلیه می‌ کند. به نظر می رسد در این برج حداقل چیزی در حدود ۴۰۰ کیلومتر لوله برای انتقال و خروج آب تعبیه شده است. یعنی کمی کمتر از مسافت تهران تا اصفهان!

سیستم تهویه مطبوع

یکی دیگر جاذبه های برج خلیفه دبی که هوش و نبوغ مهندسان آن را نشان می دهد، سیستم تهویه مطبوع آن است. سیستم تهویه برج خلیفه، هوای خنک و تمیز را از طبقات بالا به سمت پایین می ‌کشد. در زمان اوج خنکی، هوای داخل برج به اندازه ذوب شدن ۱۳ هزار تن یخ در یک روز، خنک می ‌شود. سیستم جمع ‌آوری میعانات برج خلیفه، هوای گرم و مرطوب بیرون را به داخل کشیده و با مقدار معینی از هوای خنک داخل ساختمان ترکیب می‌ کند و در نتیجه رطوبت را به میزان قابل توجهی تعدیل می‌ کند.

 

تمیزکردن شیشه‌های برج خلیفه

شاید یکی از جالب ترین موارد جانبی در برج خلیفه، تمیزکاری این برج به ویژه شیشه های آن است. برای شست‌ و ‌شوی ۲۴۳۴۸ پنجره برج خلیفه که چیزی معادل ۱۲۰۰۰۰ متر مربع است، سیستم خاصی طراحی شده است. در این سیستم از چند شیار افقی که در نمای خارجی برج و در طبقات ۴۰، ۷۳ و ۱۰۹ نصب شده است استفاده می‌ شود. این سیستم یکی از خلاقانه ترین سیستم هایی است که در برج خلیفه و برای راحتی کار شستشوی شیشه های برج خلیفه هر یک از آن‌ ها مخزنی در حدود ۱۵۰۰ کیلوگرم را حمل می کنند که با استفاده از کابل‌ های سنگین ابتدا به صورت افقی و بعد به صورت عمودی حرکت می ‌کنند. این تنها کاری نیست که برای شست و شوی آن به کار می رود. شستشو نمای خارجی برج خلیفه به تعدادی از افراد شجاع و نترس دارد که از ارتفاع هراسی نداشته و در برابر بادهای دبی ترسی به دل راه نمی دهند. این افراد هستند که باید در مدت چند ماه کار شست و شو برج خلیفه را به سرانجام برسانند. در حالت عادی، زمانی که همه واحدهای تعمیر و نگهداری ساختمان یعنی ۳۶ نفر از کارگران متخصص وارد عمل شوند، تمیزکردن نمای خارجی برج خلیفه چیزی حدود ۳ تا ۴ ماه زمان می برد. شاید شما هم در تور دبی از اصفهان شاهد چنین صحنه هایی از تمیزکاری این برج بوده باشید.

آب نمای دبی

یکی از جاذبه های فوق العاده در دبی که عموم ایرانیانی که با تور دبی از اصفهان و مشهد و تهران و شیراز و … به این شهر می روند به تماشای آن خواهند رفت، آبنمای برج خلیفه است. آبنمای خارجی برج خلیفه که توسط شرکت WET و به ارزش ۲۱۸ میلیون دلار ساخته شده، ۲۷۵ متر ارتفاع دارد و دارای ۶۶۰۰ چراغ و ۵۰ پروژکتور رنگی است که در شب، نمایی زیبا و بی‌ نظیر ایجاد می‌کند. این آبنما، آب را تا ارتفاع ۱۵۰ متر به بالا پرتاب می‌کند و همراه با رقص نور، موسیقی کلاسیک عربی نیز پخش می‌شود. یکی از آهنگ هایی که این آب نما را به رقص وا می دارد، آهنگ فریبرز لاچینی آهنگساز ایرانی است که طرفداران زیادی نیز دارد.

عرشه برج خلیفه

تماشای دبی از بلندای برج خلیفه فوق العاده است. اگر شما هم در تور دبی از اصفهان و تهران و … به برج خلیفه رفتید، حتما سری به عرضه این برج بزنید. در طبقه ۱۲۴ برج خلیفه تراس یا عرشه بزرگی قرار دارد که بازدیدکنندگان از آن برای تماشای مناظر اطراف برج استفاده می ‌کنند. این عرشه با ارتفاع ۴۵۲ متری تا دسامبر سال ۲۰۱۱ بلندترین عرشه جهان بود تا این ‌که برج کانتون در چین از آن پیشی گرفت و با ارتفاع ۴۸۸ متر رکورد برج خلیفه را شکست. البته بعد از این موضوع، عرشه طبقه ۱۴۸ برج خلیفه افتتاح شد که در آن تلسکوپ الکترونی فوق قوی تعبیه شده و با آن می‌توان تصاویر زنده از مناظر اطراف و همچنین تصاویر ضبط شده و عکس‌های منحصر به فرد از مواقع و مناسبت‌های خاص را مشاهده نمود.

برج خلیفه دبی
پارک برج خلیفه

یکی از بهترین پارک هایی که می توانید در تور دبی از اصفهان به ان سری بزنید، پارک برج خلیفه است. اطراف برج خلیفه پارکی به وسعت ۱۱ هکتار قرار دارد. در طراحی این پارک زیبا که توسط گروه معماری SWA صورت گرفته از گل‌ صحرایی “Hymenocallis” الهام گرفته شده است. برای آبیاری این پارک بزرگ از سیستم جمع‌آوری میعانات و آب موجود در سیستم خنک کننده برج استفاده می‌ شود تا آب اضافه ای برای آبیاری استفاده نشود. به نظر می رسد پارک برج خلیفه هزینه ای حتی هزینه آب برای شهر دبی ندارد و از این نظر فوق العاده عالی است.

 

۲ حادثه در برج خلیفه

تاکنون حوادث دلخراش زیادی در برج خلیفه اتفاق نیافتاده است. حوادث اتفاق افتاده یکی به صورت خودکشی و دیگری به علتی نامعلوم اعلام شده است. ۱۷ ماه پس از افتتاح برج خلیفه یک مرد ۳۰ ساله آسیایی که جزو کارگران ساختمانی پروژه بود از طبقه ۱۴۷ برج به پایین پرید و با برخورد با میله‌های فلزی و افتادن روی عرشه طبقه ۱۰۸ به طرز دل‌خراشی جان سپرد. پلیس علت این خودکشی را مخالفت کارفرما با درخواست مرخصی این کارگر آسیایی اعلام نمود. در نوامبر سال ۲۰۱۴ نیز یک زن پرتقالی به نام “Laura Vanessa Nunes” که با ویزای گردشگری به دبی آمده بود از طبقه ۱۴۸ به پایین پرت شد. بعد از این دو حادثه پلیس از مسئولین برج خلیفه خواست تا شکاف میان پنل‌های شیشه‌ای برج را کوچکتر کنند تا دیگر شاهد چنین حوادثی نباشند. البته در حال حاضر جای نگرانی برای مسافران تور دبی از اصفهان و دیگر نقاط ایران نیست و ایمنی لازم در این برج برقرار است.

تعدادی از رکوردهای برج خلیفه
• رکورد بلندترین آسمان‌خراش جهان به ارتفاع ۸۲۸ متر
• رکورد بلندترین سازهٔ دست بشر به ارتفاع ۸۲۸ متر
• رکورد بلندترین سازه جهان که بدون کمک کابل و یا وسیله دیگری سر پا ایستاده
• رکورد ساختمانی با بیشترین تعداد طبقات: ۱۶۳ طبقه
• دارا بودن آسانسور با بیشترین مسافت طی شده
• برجی با سریع‌ترین آسانسور جهان با سرعت ۶۴ km/h
• دارا بودن بلندترین آسانسور باربری جهان
• اولین آسمان‌خراش که از طبقات آن استفادهٔ مسکونی هم می‌شود
• دارا بودن بیشترین مساحت طبقات بین ساختمان‌های جهان
• بزرگترین بالکن برای تماشای نمای بیرون برج
• بلندترین مسجد جهان طبقهٔ ۱۵۸
• بلندترین استخر شنای جهان طبقهٔ ۷۶
• بلندترین باشگاه شبانه (دیسکو) جهان طبقهٔ ۱۴۴
• بلندترین رستوران جهان طبقهٔ ۱۲۲ در ارتفاع ۴۴۲ متری
• بلندترین آتش بازی سال نو در جهان

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید