تور مشهد از اصفهان

تور مشهد از اصفهان دیروز و امروز

ارسال شده توسط: nazemi/ 2720 0
۲ (۴۰%) ۱ vote

از جمله با سابقه ترین و پر استقبال ترین تورهای مسافرتی و زیارتی به شهر مشهد مقدس، از شهر اصفهان است. در حقیقت حرم رضوی از دیرباز مقصد بسیار مهمی برای بسیاری از شهروندان اصفهانی بوده تا جایی که در قدیم کاروان های پیاده از اصفهان عازم مشهد می شده اند و حتی نقل است که شاه عباس صفوی نیز به این کار مبادرت داشته است.

به بیان دیگر، برگزاری تور مشهد از اصفهان را می توان یکی از قدیمی ترین و مهم ترین برنامه های مسافرتی میان این دو شهر دانست. البته مسلم و کاملا واضح است که نام گذاری سفر های گذشته با عنوان تور زیارتی، کمی با تعریف تور در زمان فعلی متفاوت بوده و بهتر است از واژه ی معمول آن روزگار یعنی کاروان زیارتی استفاده کرد که البته هنوز هم بسیاری از قدیمی تر ها، تور مشهد از اصفهان را به نام کاروان زیارتی مشهد از اصفهان یا به طور کلی برنامه های سفری را به نام کاروان می شناسند.

یکی از اصلی ترین تفاوت های میان این دو تعریف را می توان در نحوه ی حمل و نقل و ایاب و ذهاب در نظر گرفت. در تمامی کاروان های زیارتی گذشته یا از چهارپایان برای رفت و آمد این فاصله ی تقریبا هزار کیلومتری استفاده می شد، و یا همان گونه که اشاره گردید، برخی با پای پیاده به زیارت می رفته اند. اما پس از ورود اتوبوس های ابتدایی یا ماشن های دودی، این وسایل جایگزین حیوانات شدند و این روند ادامه داشت تا زمان حال که در کمتر از دو ساعت می توان با هواپیما مسیری را پیمود که برای پیمودن آن چند هفته زمان احتیاج بود.

امروزه تور مشهد از اصفهان توسط خطوط گوناگون هوایی پوشش دهی می شود و تمامی وسایل رفت و برگشت از جمله هواپیما، اتوبوس و قطار سریع السیر و قطار معمولی، از استقبال فراوان مسافرین و زائرین آن شهر مقدس برخوردارند.

از جمله دیگر تفاوت های میان تور مشهد از اصفهان در روزگار فعلی و کاروان های زیارتی قدیم، خدمات و امکانات جانبی قابل ارائه به مسافران می باشد.

در گذشته، معمولا مفهوم و بهتر است بگوئیم گزینه ای به نام خدمات کاروان و برنامه ی سفر چندان معنایی نداشت و اگر خدماتی نیز ادعا یا ارائه می شد، چندان پیگیری جدی به همراه نداشت و حساسیت زیادی بابت جوانب مختلف آنها وجود نداشت.

تور مشهد از اصفهان

در حالی که امروز اگر قصد داشته باشید در برنامه ی تور مشهد از اصفهان ثبت نام و شرکت کنید، همزمان با آگهی تور، فهرست خدمات آن را مشاهده خواهید کرد. همچنین در صورتی که آژانس یا موسسه ی برگزار کننده ی، از پیشینه، اعتبار و سطح ارائه خدمات بالا و استانداردی برخوردار باشد، احتمال مغایرت میان خدمات ارائه شده با برنامه های اجرا شده بسیار ناچیز بوده و در صورت مغایرت، برای مسافر امکان پیگیری و در نتیجه دریافت پاسخ قانع کننده از مجری تور و جلب رضایت او تا حد قابل قبولی وجود دارد.

نباید فراموش کنیم که در گذشته بسیاری از بی نظمی ها و نا هماهنگی ها و همچنین مشکلات برگزاری سفر زیارتی، یا چندان مورد دقت و پیگیری زائرین نبوده و یا به احترام مقام امام هشتم (ع) از پرداختن به آن چشم پوشی می شد.

اما در سال های اخیر با توجه به میزان بالای شرکت در انواع تورهای زیارتی از جمله تور مشهد از اصفهان و تعداد فراوان میهمانن این گونه برنامه ها و مشتریان آژانس ها که تعداد آنها در طول سال به چند میلیون نفر از سرتاسر ایران و حتی سایر کشورهای اسلامی می رسد، رقابت میان دستگاه ها و نهاد های برگزاری تور بسیار بیشتر شده و جلب رضایت مشتریان و گردشگران و اطمینان خاطر ایشان از عملکرد برگزار کنندگان در عین حال اعتماد بیشتر شهروندان و مشتریان به آگهی ها و ادعای اعلام شده در مورد خدمات تور، یکی از معیارهای مهم برای فعالیت و پیشرفت کاری و گسترش اعتبار و نام آژانس و دفتر مسافرتی در این عرصه ی رقابتی حساس و پویا خواهد بود.

از جمله دیگر تفاوت های به وجود امده میان برنامه های نوین و کاروان های زیارتی قدیم، تنوع برنامه ای است که گردشگر می تواند در زمان حضور در شهر مشهد به آن بپردازد. در واقع بخشی از این برنامه می تواند ناشی از توجه و نوآوری برگزار کننده ی تور باشد تا موجب شود میهمان تور مشهد از اصفهان، به جنبه های دیگر سفر خود نیز توجه کند.

باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که شهر مشهد به دلیل برخورداری از پیشینه ی تاریخی نسبتا طولانی و همچنین واقع شدن در مسیر جاده ابریشم، دارای جاذبه های دیدنی فرهنگی جالب توجه و همچنین در بر دارنده ی بازار های قدیمی و جدیدی شامل پاساژ ها و فروشگاه های بزرگ مدرن است که به منظور تبادل تجاری و خرید و فروش کالا و به خصوص تهیه سوغات بسیار مود توجه مسافران و زائرین قرار می گیرد.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید