تور مشهد از تهران

تور مشهد از تهران و سیر در توس قدیم

ارسال شده توسط: nazemi/ 1029 0
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

شهر مشهد جزو یکی از اصلی ترین زیارت گاه های جهان اسلام و منطقه خاورمیانه است. مشهد در منطقه توس واقع شده که این منطقه، یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین نواحی سرزمین ایران به شمار می رفته است.
این منطقه را می توان خاستگاه بسیاری از تحولات تاریخی و اجتماعی ایران دانست. آب و هوای ویژه و مراتع گسترده ای که در توس و خراسان پراکنده اند، موجب شده تا سکونت گاه های بسیار کهن و مهمی در این منطقه شکل بگیرد. این موضوع زمینه تشکیل بخش مهمی از تمدن ایرانی را فراهم کرده است. در نتیجه در دوران های مختلف با تغییرات حکومتی و بزنگاه های گوناگون تاریخی، این خطه همواره مورد توجه و در معرض تحولات بزرگی بوده است.
تور مشهد از تهران یکی از فرصت هایی است که می توان از نزدیک این ناحیه و شهر را مورد بازدید قرار داد. هرچند بیشتر افرادی که در این برنامه شرکت می کنند، به قصد زیارت عازم شهر امام رضا (ع) می شوند، با این حال پرداختن به سایر مسائل مربوط به این شهر و استان خراسان خالی از لطف نیست.
برخی از مسافرانی که در قالب تور مشهد از تهران به استان خراسان و مشهد الرضا عازم می شوند، تلاش می کنند تا ضمن استفاده معنوی و بهره مندی از فضای آرامش بخش حرم امام هشتم (ع)، به سایر نکات و جوانب مربوط به تور مشهد از تهران هم بپردازند.
بیشترین اطلاعاتی که می تواند در مورد یک شهر یا منطقه برای مسافر آن جالب باشد، مربوط به تحولات و بقایای تاریخی آنجا می باشد. به عنوان نمونه، وجود حرم امام رضا (ع) در شهر مشهد و دلایل واقع شدن بارگاه ایشان، نشان می دهد که این ناحیه در گذشته چه تغییرات و رویدادهایی را به خود دیده است.
یکی دیگر از نشانه های اهمیت توس و خراسان در طول قرن های متمادی، وجود آرامگاه شخصیت های ادبی و علمی و هنری این مرز و بوم است. مشتریان تور مشهد از تهران، می توانند بخشی از زمان آزاد در کنار زیارت را به گشت و گذار در آرامگاه این بزرگان اختصاص دهند. به عنوان مثال، شخصیت هایی چون حکیم ابوالقاسم فردوسی در منطقه ای نزدیک مشهد و مقبره حکیم عمر خیام در نیشابور، از جمله این موارد است. جالب است بدانید که مقبره افراد سرشناسی از دوران معاصر از جمله کمال الملک
نقاش بزرگ ایرانی و استاد پرویز مشکاتیان، نوازنده شهیر نیز در شهر نیشابور قرار گرفته است.
با این اوصاف، بنظر می رسد همراهی با برنامه ای مانند تور مشهد از تهران و بازدید از این مکان های خاص فرهنگی و تاریخی، موجب می شود سفری پربارتر و تجربه ای متفاوت نسبت به دیگر مسافران و هم رکابان خود داشته باشید.

تور مشهد از تهران
همان گونه که اشاره شد، وجود مراتع و همچنین اقلیم خاص منطقه توس و خراسان، تاثیر بسزایی در قدمت و سابقه یکجا نشینی در این منطقه داشته است. همچنین موقعیت جغرافیایی این بخش از سرزمین کهن ایران، مورد توجه اقوام و قبایل مهاجم داشته است. در قرون اولیه اسلام، اعراب برای دستیابی به آسیای مرکزی، پایگاه هایی در توس ایجاد شده و به پشتیبانی از لشگریان خود پرداختند. پایگاه اعراب به عنوان یک نقطه نظامی و سپس مرکز فرمانروایی گسترده تر شد و پس از حضور و شهادت امام رضا (ع) نیز، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. به همین دلیل، این رخ دادها مقدمه توسعه شهر مشهد شد. امروزه این شهر میزبان صدها تور زیارتی و سیاحتی از سرتاسر کشور از جمله تور مشهد از تهران شده است.
علاوه بر آشنایی با تاریخ و پیشینه مشهد الرضا (ع)، باید توجه کرد که این شهر در کنار مسیر باستانی جاده ابریشم قرار گرفته است. از این رو، حتی امروزه هم نمی توان شهر مشهد را بدون تبادلات تجاری و داد و ستد کالا تصور کرد. این بخش از خصوصیات شهر مشهد و استان خراسان به قدری مورد توجه بوده که امروز، بازار گردی و خرید کالا یا سوغات، بخش جدا ناشدنی از سیاحت و برنامه تور مشهد از تهران را به خود معطوف داشته است.
به دنبال قرون باستان که این منطقه بازارها و پاتوق های بازرگانی برای ارتباط کاروانیان و تجار را در خود جای داده بود، امروز هم بازارهای سنتی و مدرن زیادی در شهر مشهد پذیرای میهمانان هستند. این بازارها در کنار حرم مطهر و همچنین میادین و خیابان های اصلی شهر، روزانه هزاران مشتری از شهرها و کشورهای اسلامی مختلف را میزبانی می کنند. می توان مشهد را شهر زیارت و خرید نامید. به همین نسبت، تور مشهد از تهران هم جنبه زیارتی و هم جنبه پاساژ گردی دارد. با گشتی در تور مشهد از تهران می توان از بناهای مذهبی، گردشگری و بازارهای خرید دیدن کرد.
خیلی از مسافران و علاقمندان به زیارت، حتی اگر برای خود نیاز به خرید نداشته باشند، به عنوان سوغات و خرید یادگاری و پیشکش به اطرافیان و آشنایان، سری به یکی از بازارهای شهر می زنند. از این رو یکی از فرصت هایی که نباید در تور مشهد از تهران نادیده گرفته شود، بازارگردی در مشهد است.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید