جاذبه های آتن

جاذبه های آتن

ارسال شده توسط: nazemi/ 1152 0
Rate this post

یکی شهرهای پرجاذبه در جهان را می توان شهر آتن دانست. این شهر به عنوان یکی از بهترین شهرها برای شناختن دوران باستان است. تمدن یونان در این شهر و مناطق اطراف شکل گرفته و آثار به جا مانده از آن دوران چشم نواز و فوق العاده است.
آتن شهری است وسیع که در میان هفت تپه تاریخی بنا و توسط کوه‌ های متعددی احاطه ‌شده ‌است. از ۳۰۰۰سال پیش تاکنون مردم در این شهر سکونت ‌داشته ‌اند و به‌عنوان مهد تمدن غربی و زادگاه دموکراسی شهرت یافته ‌است. آتن با دارا بودن مرکز شهر بزرگ و نیز حومه وسیع تلفیقی اعجاب‌انگیز از ویژگی‌ های تاریخی و مدرن در کنار یکدیگر است.
در ادامه قصد داریم شما را با بهترین جاذبه های گردشگری در آتن آشنا کنیم تا در سفر به این شهر بتوانید به بهترین جاذبه ها سر بزنید.

پارتنون – آکروپلیس

پارتنون بر روی تپه ‌ای مشرف بر آتن قرار دارد. این تپه یکی از معروف ترین قسمت های شهر آتن و به نمادی برای یونان بدل شده است. معبد بنا نهاده شده بر روی این تپه به ‌یادبود خدای آتناپارتنوس، مالک آتن، ساخته‌ شده‌ تا شهر را از شر تجاوزها در امان نگه‌ دارد. این بنا در اصل توسط مجسمه‌ ساز معروف فیدیاس طراحی‌ شده است که در زمان خود اعجوبه ای در این زمینه شناخته می شد. معبد پارتنون دارای انواع گنجینه ‌های ارزشمند است ولی جاذبه اصلی آن مربوط به مجسمه آتنا است که از عاج ‌فیل و طلا ساخته‌ شده‌ است. تاریخ ساخت این مجسمه به ۴۴۷ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌ گردد. این معبد بر روی معبد دیگری بنا شده که به پیش-پارتنون معروف‌ است.

آگورا

آگورای باستانی آتن در بخش شمالی آکروپلیس واقع‌ شده و به‌ عنوان بخش تجاری و خرید شناخته‌ می‌ شود. اکثر افرادی که به اینجا مراجعه‌ می ‌کنند در جستجوی کالاهای مختلفی هستند. همچنین اینجا مکانی برای تجمع و گفتگو در خصوص مسائل سیاسی، تجاری، موضوعات‌ روز و حتی ماهیت جهان و خدایان است.
به‌ جرات می‌توان ادعا‌ کرد که این مکان مهد دموکراسی یونان در دوره باستان بوده‌ است. تاریخ در این جا می ایستد تا شما نظاره گر مکانی باشید که برای فرهنگ و دموکراسی در جهان جنگید. همچنین می ‌توان در این مکان نظری به سرآغاز فرهنگی آتن انداخت. نگاهی اجمالی جایگاه مرتفع آگورای باستانی در آکوریوس کلونز را روشن‌ می ‌کند.
معبد هفیاستوس ۵ قرن پیش از میلاد مسیح ساخته‌ شده‌ است که در ظاهر مشابه ولی از بعد مساحت از پانتئون کوچکتر است. معبد دارای ۳۴ ستون دوریک است که به عنوان پایه برای سقف عمل‌ می‌ کند. این معبد به ‌بهترین شکل در سطح کل یونان حفظ‌ شده و در قرن هفتم به کلیسا تبدیل‌ شده‌ است. تماشای این اثر باستانی می تواند به شما دید مناسبی از اهمیت شهر آتن در دنیای باستان بدهد.

جاذبه های آتن
معبد المپیک زئوس

از معابد قدیمی و بزرگ در آتن مهبد المپیک است. این مکان به‌ عنوان بزرگترین معبد در کل یونان شناخته‌ شده‌ است. ساخت این مجموعه عظیم باستانی در حدود ۷۰۰ سال به طول انجامیده‌ که خود نوعی رکورد در ساخت یک بنا محسوب می شود. به عبارت‌ دیگر، ساخت این بنا ۵۱۵ سال پیش از میلاد مسیح به‌ دستور پیزسیتراتوس آغاز‌ شده ولی به دلیل ظلم و جبر وی و پسرش متوقف‌ شده‌ است. دومین بار ۱۷۵سال پیش از میلاد مسیح ساخت این بنا از سر گرفته‌ شده ولی ۱۰ سال بعد با مرگ معمار رومی کوسیتیوس نیمه‌ کاره باقی‌ مانده‌ است. ۱۳۲ سال قبل از میلا د‌مسیح و در دوره امپراطوری هاردیان ساختمان معبد پس از کش‌ و قوس‌ های فراوان به‌ اتمام‌ رسیده و به‌ بازی های المپیک زئوس اهدا‌ شده‌ است.
ارتفاع هریک از ستون‌ ها به ۱۷ متر (۵۷ پا) می ‌رسد و هریک از آنها توسط اتاقکی احاطه‌ شده که درون آن دو مجسمه بزرگ قرار‌ دارد.

پلاکا

یکی از معروفترین جاذبه‌های توریستی آتن در منطقه پلاکا است که در کنار آکروپلیس و سینتگما قرار دارد. این دهکده همانند جزیره ‌ای در داخل شهر است و بهترین گزینه برای تجربه فرهنگ بومی یونان است. شما در سفر به یونان ناخودآگاه خود را علاقه مند به تاریخ و فرهنگ و تمدن نشان داده اید، چرا که یونان یک موزه شهری است که پر است از جاذبه های مختلف!
پلاکا منطقه ‌ای آرام، دارای مناظر منحصر به فرد با چندین کافه، درختان ‌کهن، سایبانی از برگ‌ های سبز و گذرگاه ‌های سنگ فرش است. غذاها، فروشگاه ‌ها و کافه ‌های این منطقه دارای شهرت ویژه ‌ای هستند. در امتداد خیابان کیداتنیون موزه یهودیان، موزه هنرهای محلی و سایتاتاورنا قرار دارد که باکالاریو و گوشت‌ کبابی سرو‌ می ‌کند.

موزه ملی باستان‌شناسی، آتن

موزه گردی یکی از بهترین تفریحات در سفر به کشورهای باستانی مثل یونان است. برای علاقه‌ مندان نمایشگاه ‌های هنری، گزینه‌ ای بهتر از بازدید موزه ملی در یونان وجود‌ ندارد. آثار مختلفی از هنرمندان امروزی و نیز آثار باستانی در این مکان در‌ معرض دید علاقه‌ مندان قرار دارد. قدمت برخی از آثار باستانی این موزه به عصر نوسنگی باز می‌ گردد. این آثار ارزشمند شامل ظروف کوچک، ابزار‌ کار، ظروف سفالی و سایر مصنوعات کوچکی است که دارای پیشینه ۷۰هزار ساله هستند. این موزه دارای ۳۰ اتاق است که مجسمه ‌هایی باستانی نظیر مجسمه ‌های مصر در آنها نگهداری می‌ شود.

ارچتیوم

ارچتیوس یا ارچتیوم معبدی است که از سنگ‌ مرمر پنتلیک ساخته‌ شده‌ است. این معبد در آکروپلیس واقع‌ شده و یکی از شاهکارهای معماری یونانی محسوب‌ می‌ شود. شما در تماشای این بنا با یک معبد تمام عیار مواجه خواهید شد. این بنا در حدفاصل سالهای ۴۰۵ تا ۴۲۱ میلادی پس از تخریب بنای معبد اولیه در حمله ایرانیان ساخته‌ شده‌ است. محراب ارچتیوم به آتناپولیاس، ارچتیوس و پزدیون اهدا‌ شده است. بازدیدکنندگان می‌توانند از رواق شرقی وارد زیارتگاه شوند. در این معبد مجسمه شش زن ایستاده وجود دارد که توسط قاب محکمی نگه‌ داشته‌ شده‌اند و از مهمترین جاذبه‌های این آرامگاه به‌ شمار‌ می‌رود.

کوه لیکابتوس

اگر به دنبال جاذبه های طبیعی در سفر به آتن هستید، کوه لیکابتوس یکی از بهترین گزینه ها است. برای دیدن غروب‌های رمانتیک و منظره پانورامای آتن، این کوه مکانی بی‌ نظیر است. به‌ عنوان مرتفع‌ ترین نقطه آتن، این امکان را به گردشگران می‌ دهد تا سرتاسر آتن و دریای اژه را تماشا کنند. منظره ای فوق العاده که حتی در خواب هم تصور آن را نمی کنید.
همچنین کوهنوردان می‌ توانند از فراز این قله کلیسای کوچک سنت‌ جورج را به ‌وضوح تماشا کنند. در آنجا کافه‌ کوچکی قرار دارد که در دو وعده غذایی پذیرای گردشگران است. ابتدای مسیر کوه پیمایی در منتهی ‌الیه خیابان آریستوپو در کولوناکی قرار دارد و تا بالای کوه ادامه می ‌یابد. گردشگران همچنین می‌ توانند از تله ‌سیژ نیز برای بالارفتن استفاده ‌کنند که در خیابان پلوتارکو و آریستوپو قرار دارد.

جاذبه های آتنمیدان سینتگما

یکی از مکان‌ های مورد علاقه گردشگران در آتن میدان سینتگما است. ویژگی بارز این میدان رژه سربازان مقابل مقبره سرباز گمنام است. ساختمان پارلمان یونان و همچنین اتوبوس ‌ها، چرخ ‌دستی ‌ها و ترامواهای متعددی در این میدان قرار دارند. وجود چشمه، مجسمه‌های باستانی و دو محوطه چمن مکان مناسبی را برای عکاسی گردشگران و نیز پیک ‌نیک فراهم‌ کرده‌ است. سلفی گرفتن از معمول ترین مواردی است که بته تعداد زیاد در این میدان می بینید.
بسیاری از وقایع مهم در یونان در این میدان برگزار می ‌شود. میدان سینتگما همچنین پایگاه فعالیت‌های سیاسی محسوب‌ شده و در سال ۱۹۷۴ دولت نظامی جونتا در اینجا سرنگون‌ شده‌ است. علاوه بر ساختمان پارلمان، سایر جاذبه‌ های این میدان شامل هتل بزرگ تاریخی برتاین و جورج دوم است.

باغ‌ ملی آتن

طبیعت زیبای آتن را می توانید در باغ ملی این شهر ببینید. درست در قلب آتن، مرغزاری سبز و دلچسب برای گردش‌ در بعد از ظهرهای آفتابی قرار دارد. در باغ سلطنتی محلی اختصاصی وجود دارد که امروزه به ‌عنوان ساختمان پارلمان مورد استفاده‌ قرار‌ می ‌گیرد. باغ‌ ملی که در سال ۱۹۲۳ تاسیس‌ شده‌ مکانی امن و آرام به‌ دور از هیاهوی شهری سایبانی سبز از درختان تنومند و گیاهان مختلف ان را فرا گرفته‌ است. سراسر باغ با مجسمه‌ ها، انواع گل ‌ها و نیز ساختمان‌ های کوچک از دوران باستان مزین شده‌ است. باغ‌های زاپئون نیز در آنجا قرار دارد که توسط ساختمان باستانی کنگره احاطه و آن نیز در قرن نوزدهم میلادی ساخته‌ شده‌ است.

موزه جدید آکروپلیس

موزه های فراوان موجود در اتن ما را ترغیب کرد تا آخرین جاذبه پیشنهادی خود را نیز به این موضوع اختصاص دهیم. یکی از مهم‌ ترین برنامه‌های هر تور گردشگری در آتن بازدید از موزه جدید آکروپلیس است که در کنار تپه ‌ای در مجاورت شهر قرار‌ دارد. این موزه دارای مجموعه‌ ای بزرگ از بقایای معماری یونان و نیز مجسمه‌ های قدیمی شامل مجسمه خدایانی نظیر آتنا و پسر‌کریتوس است.
ساخت و افتتاح این موزه برای بازی ‌های المپیک سال ۲۰۰۴ برنامه ‌ریزی شده ‌بود ولی بدلیل کشمکش‌های حقوقی به ‌تاخیر‌ افتاد. این موزه دارای پنج طبقه و نزدیک به ۴۰۰۰ اثر تاریخی است. نمایشگاه ‌های دائمی در این موزه شامل پاتنون ‌فریز، مجسمه آتنا، رنگ پپلوس‌کور، گالری پاتنون و آتنا‌نایک است.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید