۲۰
آبان
۱۳۹۷

چگونه خادم امام رضا (ع) شویم ؟!

ارسال شده توسط: mehran fallahi/ 118 0
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

حتما تابحال با تور های مسافرتی عازم مشهد مقدس بوده اید و از نزدیک با سیل زائران مرقد امام هشتم روبرو شده اید. روزانه هزاران هزار نفر از مسلمانان سراسر دنیا به پا بوس حرم امام رضا (ع) می آیند و تنها یک گروه هستند که وظیفه ساماندهی این جمعیت هنگفت را دارند، آن هم خادمین حرم رضوی هستند. در این مقاله، در کنار مسافران و علاقمندان تور مشهد از تهران هستیم تا با هم سری به بارگاه ملکوتی امام هشتم بزنیم و بیش از پیش اهمیت اقدامات اجرایی این قشر عاشق از مردم، یعنی خادمین حرم رضوی را بدانیم.
امام رضا (ع)، تنها یادگار شجره طیبه امامت در کشور عزیزمان ایران است که همین امر باعث شده تقدس خاصی به شهر مشهد بخشیده شود. هرگاه نام مشهد بر سر زبان ها جاری می شود، همگان شور و صفای حرم و بارگاه ملکوتی علی بن موسی الرضا را متصور می شوند و چه ارتباط قوی و مستحکمی برقرار است بین دل های تمام ایرانیان با این امام رئوف.

تور مشهد از تهران

این ارادت قلبی و مخلصانه به امام هشتم شیعیان هر ساله شمار زیادی از زائران، از پیر و جوان، ثروتمند و فقیر، مرد و زن را از اقصی نقاط دنیا به سمت مشهد مقدس روانه می سازد تا با عطر حرم علی بن موسی الرضا خوش بو گردند و غبار گناه دنیوی از روح و وجود خود بزدایند و انسان وار تر و رضا پسندانه تر ادامه حیات دهند.

در این میان نیز افراد بسیار زیادی به چشم می خوردند که عرض ارادات خود را با خدمت در حرم امام هشتم و صحن های حرم بجا می آورند و با این اقدام دین خود به این امام تنها و عزیز را به گونه ای ادا می کنند. با توجه به توسعه حریم بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و سیل عظیم زائران در مشهد مقدس، وظایف خدام حرم نیز بیشتر می شود و اهمیت خدماتی که این انسان های شریف به زائران تور مشهد از تهران و دیگر نقاط ایران می رسانند بیشتر از پیش مشخص می گردد.

 

تور مشهد از تهران

۳ دسته کلی برای خدام امام رضا (ع) وجود دارد ؟!

خدام حرم اما رضا (ع) بصورت شبانه روزی در حرم حضور دارند و انتظار این را می کشند که به زائران و سالمندان حرم امام رضا خدمت رسانی کنند. خادمان حرم به طور کلی به ۳ دسته تقسیم می شوند:

  • خادمان رسمی
  • خادمان افتخاری
  • خادمان تشریفی

این دسته ها در تمامی امور خدامی، دربانی، فراشی، کفشداری و حفاظت خدمت رسانی می کنند و پذیرای زائران تور مشهد از اقسی نقاط ایران می باشند.

حرم امام رضا (ع)

اما اینکه چگونه می توان به خدمت امام رضا (ع) در آمد و چگونه می توان از خدمت به امام رضا رزق و روزی کسب کرد شامل شرایطی است که در ادامه به تمامی آن شرایط خواهیم پرداخت.

خادمانی که به صورت رسمی وظیفه خدمت به امور حرم را دارند، این امتیاز برایشان فراهم است که بعد از فوت یا از کار افتادگی، فرزند بزرگ ذکور خود را در صورت احراز شرایط و صلاحیت های مد نظر اداره مرکزی آستان قدس رضوی، جانشین خود کنند و به کار گزاری بگمارند تا به گونه ای شایسته تر به زائران بارگاه امام رضا (ع) خدمت رسانی کنند؛ اما این تنها بررسی گزینش یک دسته از خدام امام رضا است.

در دو دسته دیگر، ینی خدام افتخاری و تشریفی، فرد علاقمند به خدمت در حرم امام رضا (ع)، با تنظیم درخواست خود و تحویل آن به دبیرخانه اداره مرکزی آستان قدس رضوی که در چهار راه شهدا مشهد واقع گشته است، شانس خود را برای عرض ارادت به امام هشتم را امتحان می کنند.

اداره مربوطه پس از بررسی شرایط و شایستگی های لازم و انجام مراحل تحقیق و گزینش، تعدادی از این افراد را به خدمتگزاری حرم امام رضا (ع) نائل می آورد. با توجه به اینکه خدمت در آستان قدس رضوی آرزوی تمام شیعیان و محبان خاندان اهل بیت (ع) است، هر ساله تعداد بسیاری از زائران تور مشهد از تهران این درخواست را دارند که فقط و فقط برای یک روز، سعادت خدمت به زائرین امام هشتم را نصیب خود کنند و از اقدام یک روزه خود سالیان سال خرسند و خشنود گردند.

خادمان مشهد

اما این امکان وجود ندارد تا تمامی این عاشقان به مقصود خود که خدمت رسانی به زائران امام رضا (ع) است، برسند؛ چرا که ظرفیت به خدمت گماردن خدام نیز محدود است و تنها تعداد کمی از این عزیزان جواب مثبت خواهند گرفت.

۳ شرط اولیه برای خادم شدن!

شرایط اولیه ای که خواستاران خدمتگزاری باید دارا باشند به شرح ذیل است:

۱٫ داشتن حداقل مدرک لیسانس

۲٫ متاهل بودن

۳٫ عدم سوء پیشینه

اما مشتاقانی که نتوانسته اند در میان داوطلبان خدمت گزاری گزینش شوند و افتخار پوشیدن لباس خادمین حرم مطهر امام رضا را از دست داده اند، نگران نباشند؛ چرا که امام رضا از حال و هوای دل های این عاشقان مطلع است و این مشتاقان می توانند بدون هیچ ضابطه ای به خدمت در صحن حرم مقدس بپردازند و عرض ارادت خود را خالصانه تر به این امام عزیز روا دارند، همچنین می توانند در انجام وظایف خدام، به گونه ای کمک رسان آن ها باشند و اسم خود را در لیست نوکران آقا امام رضا (ع) قرار دهند.

تور مشهد

وظایف خدام امام رضا

وظایفی که خدام امام رضا بر عهده دارند به شرح زیر است:

  •  جمع آوری قرآن ها، مفاتیح و مهر ها و جایگذاری آن ها در سر جایشان.
  • غبار روبی و گردگیری، جمع آوری زباله ها از داخل صحن ها و حرم.
  • یاری رسانی به ناتوانان، نیازمندان و کهنسالان.
  • پهن کردن فرش قبل از نماز جماعت و جمع کردن آن ها پس از ادای این فریضه الهی.
  • تحویل دادن افراد و بچه های گمشده به مراکز مربوطه.
  •  در صورت پیدا کردن اشیاء قیمتی آن را به دفاتر امانات تحویل دهند.

پس اگر از زائران تور مشهد از تهران یا هر کجای دیگر ایران اسلامی هستید می توانید مخلصانه تر و از صمیم قلب در کنار خدام امام هشتم به یاری و کمک رسانی به سالمندان و ناتوانان بپردازید و در همه اموراتی که در بالا به آنها اشاره شد، خدماتی را به جامعه مسلمین حاضر در بارگاه علی بن موسی الرضا، ارائه دهید.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید