تور استانبول
۲۷
مرداد
۱۳۹۷

خلیج شاخ طلایی، یکی از دیدنی ترین مکان های استانبول

ارسال شده توسط: mehran fallahi/ 317 0
Rate this post

خلیج شاخ طلایی را شاید بتوان به عنوان منحصر به فرد ترین مکان در استانبول معرفی کرد که گردشگران تور استانبول نیز به آن توجه ویژه ای نشان می دهند. این خلیج که ظاهری شبیه به یک شاخ دارد، در بخش اروپایی استانبول واقع شده و یک بندر طبیعی است که از قدیم الایام به عنوان لنگرگاه ناوگان عثمانی و بیزانس و همچنین پهلو گرفتن کشتی های تجاری مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه این خلیج زیبا به مکانی مناسب برای قدم زدن در دل محله ای باستانی تبدیل گردیده است.

قدمت این خلیج زیبا به دوران بیزانس و عثمانی باز می گردد؛ در آن زمان از خلیج شاخ طلایی جهت پهلو گرفتن کشتی های تجاری و جمع آوری نیروهای دریایی در یک مکان استفاده می شد و امروزه نیز این خلیج جهت داد ستد کشتی ها و مواردی از این قبیل کاربرد دارد. در دوران حکومت عثمانیان، مهاجران زیادی از این خلیج وارد کشور ترکیه شدند و همین امر موجب گرد هم آمدن مهاجران ارمنی، یونانی، کولی و ترکی ها در این منطقه شد. موارد فوق درآمدی بود از تاریخ دیرینه شاخ طلایی و دانستن آن برای هر گردشگری که تور استانبول را همراهی می کند و به ساحل شاخ طلایی می رود خالی از لطف نیست. حال به سراغ دیگر دانستنی های شاخ طلایی می رویم…

 

جاذبه های استانبول

چرا به این مکان خلیج شاخ طلایی می گویند؟

این خلیج را از آن جهت خلیج شاخ طلایی نام گذاری کرده اند که زمان غروب، نورخورشید به روی آب دریا منعکس می شد و همین انعکاس که نور خوش رنگ و طلایی را به روی دریا به وجود می آورد بهانه ای بود برای نامگذاری این خلیج زیبا به نام شاخ طلایی…
در اطراف این خلیج زیبا خانه هایی چوبی و قدیمی به چشم می خورند و چند کلیسا و کنیسه قدیمی نیز در آن میان خود نمایی می کنند. اگر برای گشت و گذار و دیدن غروب زیبای خورشید به خلیج شاخ طلایی رفتید می توانید این کلیساها و جاذبه های اطراف خلیج را از نزدیک مشاهده و از آن ها لذت ببرید.

دانستنی های لازم درباره پل های خلیج

در گذشته و قبل از قرن ۱۹ هیچ پلی روی شاخ طلایی وجود نداشت و حمل و نقل در این مکان به وسیله قایق ها صورت می گرفت. پس از گذشت مدت زمانی تصمیم به احداث پل به روی شاخ طلایی گرفته شد. پل گالاتا متصل کننده محله کاراکوی به امین اونو، پل هالیج که اتوبان از میان آن گذر می کند، پل آتاتورک که کنترل کننده ترافیک مناطق بی اوغلو و سراجهانه است و در نهایت مترو پل که محل گذر عابران پیاده بوده و محل عبور متروی استانبول از روی شاخ طلایی است، پل های موجود بر خلیج شاخ طلایی هستند. در زمان های خاصی از سال می توانید شاهد نمایشگاه های متنوعی بر روی پل گالاتا باشید. از جمله دیدنی هایی که در اطراف ساحل شاخ طلایی وجود دارند و مسافران تور استانبول می توانند از آن ها بازدید به عمل آورده و تفریحات استانبول خود را تکمیل نمایند می توان به قبرستان مسلمانان، یهودیان و مسیحیان، موزه های متنوع، تالار های فرهنگی، دانشگاه های مختلف، و اتاق بازرگانی ترکیه اشاره داشت. همچنین اگر با همراهان خود در تور استانبول رهسپار ساحل شاخ طلایی می شوید از مکان های دیدنی اطراف خلیج مانند مسجد ایوب، موزه سانترال، موزه فشانه، موزه صنایع رحیم کوچ، رستوران لاله و کافه پیر لوتی دیدن کرده و ساعات خوشی را در کنار همراهانتان به سر ببرید.

 

جاذبه های تور استانبول

 

ویژگی های منحصر به فرد خلیج شاخ طلایی

– خلیج شاخ طلایی در بخش اروپایی استانبول قرار دارد و بخش آسیایی و بخش اروپایی این منطقه در این مکان از هم جدا می شوند.
– شاخ طلایی دو محله تکسیم و سلطان احمد را از هم جدا ساخته و این جدایی سبب به وجود آمدن تفاوت های فرهنگی در این دو محله گردیده است.
– این خلیج از طریق تنگه بسفر به دریای سیاه و از طریق تنگه داردانل به دریای اژه منتهی می شود. جالب این است که پیوند دهنده دریای سیاه و دریای اژه، دریای مرمره است که یکی از ساحلی ترین شهر های ترکیه یعنی استانبول را در بر می گیرد.
– خلیج شاخ طلایی دارای طول ۷/۵ کیلومتر و عرض ۷۵۰ متری است و عمیق ترین بخش آن با ارتفاع ۳۵ متر در نزدیکی تنگه بسفر قرار دارد.

 

خلیج شاخ طلایی استانبول

چگونه به خلیج دسترسی پیدا کنیم؟

این خلیج زیبا یکی از مهم ترین و معروف ترین جاذبه های استانبول به شمار می رود از این رو دسترسی به این مکان کار دشواری نخواهد بود؛ می توانید با استفاده از وسایل نقلیه عمومی نظیر اتوبوس و مترو و از طریق ایستگاه های تعیین شده راهی این منطقه خوش آب و هوا شوید. در این مکان زیبا می توانید ترکیب غیر قابل وصفی از ساحل، دریا و مناطق زیبا را لمس خواهید کرد.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید