سنگ تراشی
۲۰
خرداد
۱۳۹۷

دست ساز های خلاقانه مشهدی

ارسال شده توسط: mehran fallahi/ 211 0
Rate this post

شهر مشهد مجموعه ای است از تقابل ها، شهری مدرن و بزرگ با مرکز جمع و جور و دوست داشتنی، دارای فن آوری بالا به همراه پیشینه ای پرافتخار و عجایب معماری موجود در حرم مطهر. این شهر مذهبی هرساله پذیرای گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران است که سیل وسیعی از آن ها را مسافران تور مشهد از تهران تشکیل می دهند و همچنین مردم دیگر کشور ها هم ارادت خاصی نسبت به امام رضا (ع) دارند.

اگر مسافر تور مشهد از تهران قسطی هستید بد نیست با معنی اصلی مشهد و تاریخچه آن آشنا شوید.

واژه «مشهد» به معنای محل شهود و محل شهادت است. حضرت علی بن موسی الرضا پس از قتل به دست مـأمون، خلیفه عباسی، در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپرده شد. پس از آن «سناباد نوغان» به نام مشهد الرضا خوانده شد و کم کم بر پهنه آن افزوده شد و مردم توس به مشهد کوچ کردند. با گذشت زمان نام مشهد بر این شهر ماندگار شد.

استان خراسان آب و هوای متغییری دارد و هر بخش از این استان از اقلیم خاصی پیروی می کند اما در واقع اقلیم غالب بر این منطقه را آب و هوای سرد در بر دارد. حال بد نیست که زائرانی که با تور قسطی مشهد از تهران همراه هستند از آب و هوای شهر مشهد در هر فصل اطلاع داشته باشند تا بنا به شرایط و سازگاریشان با هوای مناسب، یکی از ۴ فصل را برای سفر با تور مشهد از تهران انتخاب کنند.

بهار: ماه اول این فصل در مشهد هنوز حال و هوای زمستان را در خود دارد و برخی مواقع با بارش برف همراه است؛ اما هوا از اردیبهشت ماه رو به گرمی و نشاط می رود.

تابستان: تابستان های مشهد آب و هوایی گرم و خشک داشته و دمای هوا در این فصل در بالاترین میزان به ۳۵ درجه بالای صفر می رسد.

پاییز: پاییز در مشهد به ویژه در ماه پایانی، بسیار سرد است. بارش گاه و بیگاه و طولانی مدت باران و برف ارمغان پاییز برای مردم این دیار است. بنابراین اگر در این فصل تور اقساطی مشهد از تهران را همراهی می کنید از بردن لباس گرم قافل نشوید.

زمستان: زمستان های مشهد سرد است و کمترین دما در این شهر به ۱۵ درجه زیر صفر می رسد.

مشهد مقدس علاوه بر اینکه پایتخت معنوی کشور است و اماکن تاریخی و سیاحتی بسیاری دارد، یکی از قطب های صنایع دستی کشور محسوب می شود. مشهد نیز مثل سایر شهرهای ایران دارای صنایع دستی مختص خود می باشد. صنایع دستی، هنری است که از گذشته در ساخت اشیاء زینتی و مصرفی بکار گرفته می شود. با گشت و گذار در بازارهای مشهد، صنایع دستی مختلفی را میبینیم که هر کدام زیبایی و جلوه ی خاصی دارند و نظر زائران تور مشهد از تهران را به خود جلب می کنند. این دست سازهای زیبا و فوق العاده را بعنوان یک یادگاری بی نظیر از هنرمندان مشهدی می توانیم برای اقوام و آشنایان خود سوغات ببریم. از جمله آثار فاخر و دست ساز شهر مشهد فرش مشهد، آینه کاری، فیروزه تراشی، سماور سازی، ارغوان بافی، نمد بافی، گلیم بافی، سنگ تراشی و هرکاره تراشی، پوستین دوزی هستند که در ادامه به شرح برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

تور مشهد از تهرانپوستین دوزی

پوستین دوزی یکی از آثار دستی استان خراسان است که استاد کاران ماهر مناطق ییلاقی شاندیز و قوچان با استفاده از پوست گوسفند به خلق آثار هنری زیبا می پردازند.

اگر مسافر تور مشهد از تهران هستید و به این دست سازه علاقه مندید  می توانید آن را در بازارچه های طرقبه و شاندیز در اشکال مختلف مثل پالتو، جلیقه، کلاه، شال گردن، پاپوش، دستکش، انواع سجاده، پادری و … پیدا کنید.

سنگ تراشی

اصیل ترین و قدیمی ترین صنایع دستی شهر مشهد سنگ تراشی است. قلم استاد کاران ماهر به سنگ های سخت جلوه و زیبایی چشم نوازی می دهد و گویی به این سنگ های بی جان روحی تازه می بخشند.

امروزه دیگ و ظروف سنگی که بیشتر در اطراف کوه سنگی می توانید آن را پیدا کنید در میان مردم خصوصا گردشگران تور اقساطی مشهد از تهران بسیار شناخته شده و جالب توجه است و از گذشته تا به امروز جزء سوغات شهر مشهد به شمار می رود. اعراب حاشیه خلیج فارس نیز جزء مشتریان اصلی این دیگ های سنگی هستند.

تور مشهد از تهران قسطینمد بافی

نمد یکی از صنایع دستی شهر مشهد قلمداد می شود که برای بافت آن ابتدا پشم را تمیز کرده سپس رنگرزی و حلاجی می کنند و به کمک دست و پا روی زمین می غلطانند به این مرحله نمد مالی گفته می شود که بسیار سخت و طاقت فرساست. در حین کار کف و صابون هم اضافه می کنند، در نهایت پشم بصورت نمد در می آید. اگر با همراهی تور مشهد از تهران به منطقه گردشگری شاندیز و طرقبه سفر کنید می توانید صنایعی که با استفاده از نمد ساخته می شوند مانند کلاه، لباس و زیر انداز را در فروشگاه های صنایع دستی مشاهده و خریداری کنید. گشت و گذار همراه با تور مشهد از تهران برای اهالی پایتخت که با فرهنگ سنتی مشهد آشنایی کمتری دارند می تواند جالب توجه باشد.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید