تور مشهد از اصفهان

جام چهل کلید مشهد!؟

ارسال شده توسط: nazemi/ 913 0
Rate this post

شهر مشهد پس از تهران دومین کلان شهر ایران به شمار می رود و شاید کمتر کسی را بتوان سراغ داشت که بنا به دلایلی موفق نشده است به این شهر زیارتی سفر کند. همه ما مسافران تور لحظه آخری مشهد از اصفهان با این شهر زیارتی و حرم امام رضا (ع) خاطرات زیادی داریم و شاید اگر همین حالا فرصتی پیش بیاید که با تور مشهد از اصفهان لحظه آخری همراه شویم، بی درنگ چمدان به دست راهی این شهر پر برکت خواهیم شد.

این شهر زیارتی از حیث گردشگری در ایران جایگاه نخست را دارد چرا که نه تنها از داخل کشور بلکه از دیگر کشور ها نیز پذیرای زائران زیادی است که برای تجدید دیدار با امام مهربانی ها به مشهد می آیند. مسافران تور لحظه آخری مشهد از اصفهان دلیل های دیگری نیز برای سفر به مشهد مقدس دارند. پارک های متنوع شهری،‌ سوغات ویژه این شهر، خوردنی ها و خوشمزه های خاص آن، مراکز خرید بزرگ،‌ تجارت و کسب و کار و موارد بسیار دیگر، این شهر را به توریستی ترین مقصد ایران تبدیل کرده است.

به طور معمول در بین ما ایرانیان خریدن سوغات در زمان بازگشت از سفر یک رسم و آیین پسندیده است که اغلب در سفر به شهرهای مذهبی از جمله در سفر به مشهد با تور لحظه آخری مشهد از اصفهان هم کار خریدن سوغات انجام می شود.

در هر شهری از ایران یک یا چندین مورد به عنوان سوغات مطرح هستند، مثلا زعفران مشهد، زیره کرمان و… که ما در این مطلب برخی سوغات محبوب شهر مشهد را به زائران بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان معرفی خواهیم کرد

تور مشهد از اصفهانزعفران و زرشک

یکی از با ارزش ترین محصولات کشاورزی ایران زعفران است. این محصول در مناطق مرکزی و جنوبی خراسان کشت می ‌شود وکشورمان در تولید این محصول در جهان در رتبه اول قرار دارد. معمولا گردشگران و زائران تور مشهد از اصفهان لحظه آخری، زعفران را همراه با زرشک تهیه می‌ کنند. امروزه زعفران به صورت سرگل (ریز)، پوشال نگین (درشت) و با ریشه عرضه می ‌شود و زرشک نیز در دو نوع اناری و پفکی (مجلسی) موجود است.

ادویه هفت قلم

این ادویه در بازار های شهر مشهد به عنوان سوغات به مسافران تور لحظه آخری مشهد از اصفهان فروخته می ‌شود. ادویه هفت قلم، مخلوطی از دارچین، سماق، گلپر، زنجفیل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و زردچوبه می ‌باشد. ادویه هفت قلم بیشتر در آبگوشت و خورشت و غذا های ایرانی استفاده می ‌گردد. همچنین ادویه پلویی و ادویه هجده رنگ نیز بعنوان سوغات برای گردشگران و زائران ارائه می‌ شود.

نقل و نبات و سوهان

نقل مشهد انواع مختلفی دارد. نقل گردویی، بادام زمینی، بادام درختی، گلاب، گشنیزی و زعفرانی از جمله نمونه های نقل مشهد هستند. نبات نیز محصولی است که در دو نوع شاخه ‌ای و کاسه ‌ای به مسافران تور مشهد از اصفهان لحظه آخری عرضه می ‌شود. شکلات زنجفیلی و کاک رضوی از دیگر سوغات‌ های شهر مشهد هستند و در بین گردشگران و زائران جایگاه ویژه‌ ای دارند.

تور ارزان مشهد از اصفهانانگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق

مرغوب ترین فیروزه ها به رنگ آبی روشن هستند. استان خراسان مهد سنگ های قیمتی نظیر عقیق و فیروزه است. از این نگین های ارزشمند در ساخت انگشتر، گردنبند و سایر زیور آلات استفاده می شود. زائران و گردشگران تور مشهد از اصفهان لحظه آخری می توانند این زیورآلات زیبا و دست ساز را به عنوان سوغات برای عزیزانشان تهیه کنند.

عطریات

عطرهای با رایحه گل یاس سفید، گل یخ، گل بهار نارنج، زعفران، گل مریم، گل سنجد، گل کبری، گل نرگس و الهام بخش در فروشگاه‌ ها و مغازه‌ های شهر مشهد ارائه می ‌گردد و عطر حرم، عطر گل محمدی و یاس از بهترین عطریات مذهبی قلمداد می شوند.

تور مشهد از اصفهانجام چهل کلید

از جام چهل کلید در دوره صفویه برای طالع بینی و فال گرفتن استفاده می کردند. امروزه نیز بسیاری از افراد معتقد اند که این جام برای بخت گشایی، چله بریدن نوزاد و گشایش کار مفید است. در قسمت خارجی جام چهل کلید اعداد و حروف سحرآمیز و دعای نادعلی نوشته شده و در لبه باریک جام، سوراخ ریزی وجود دارد که چهل قطعه کوچک و باریک مستطیل شکل برنجی منقش به بسم الله الرحمن الرحیم در بندی به صورت کلاف در این سوراخ قرار می‌ گیرد. در لبه خارجی جام چهل کلید، نام چهارده معصوم(ص) به خط ثلث به صورت هشت کتیبه مجزا از یکدیگر نوشته شده و هشت دایره را از یکدیگر جدا می ‌کند و نماد دست بعد‌ها به این جام اضافه شده است.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید