آرامگاه پالان دوز
۱۵
آبان
۱۳۹۷

۵ علمای پنهان در حرم رضوی!

ارسال شده توسط: mehran fallahi/ 24 0
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

سفر زیارتی مشهد نه تنها عاشقان و محبان اهل بیت (ع) را به فیض زیارت بارگاه مقدس علی بن موسی الرضا نائل می آورد بلکه در کنار حرم این امام همام، مدفن بسیاری از نامیان اهل تشیع است که همه آن ها عالمان عصر خویش بوده اند و سیرت اهل بیت سرلوحه آن ها در تمام اموراتشان بوده است و تمامی آنان تلاش خود را به کار گرفته اند تا بیشینیان با مطلع شدن از شرح زندگینامه هایشان قدم در راه درست گذاشته و افسار زندگانی خویش به دست گرفته و در جهت کمال و سعادت دنیوی و اخروی قدم بردارند. در این مقاله با زائران تور مشهد از تهران و دیگر نقاط ایران هستیم تا با یکدیگر با برخی علمای مدفون در حرم رضوی آشنا شویم و مختصری ازاحوال زندگانی آنان بدست آوریم، بلکه الگویی باشد در جهت رشد بهتر و بیشتر.۵ علمای مدفون در حرم رضوی

۵ علمای مدفون در حرم رضوی کدام اند؟

  • بهاءالدین محمد بن حسین عاملی (شیخ بهایی)

در سال ۹۲۵ خورشیدی در بعلبک لبنان به دنیا آمد. او که از نوادگان حارث بن عبدالله اعور همدانی (یکی از یاران امیرالمومنین) است، در علوم مختلف از جمله فلسفه، منطق، سیاست، اخلاق، عرفان، نجوم، ریاضیات و … تبحر داشته است. قطعا بیان این نکته برای گردشگران تور مشهد از تهران حائز اهمیت است که نام شیخ بهایی در سال ۲۰۰۹ توسط یونسکو در لیست مفاخر ایران ثبت گردید.

مهاجرت وی و خانواده اش در پس آزار و اذیتی بود که توسط دولت عثمانی گریبان گیر آن ها بود، همچنین شاه طهماسب صفوی نیز به گرمی حضور آن ها در قزوین را گرامی داشت و رفته رفته در زمره علما و بزرگان قزوین و ایران قرار گرفت.

مرحوم شیخ بهایی در محضر اساتید بزرگی همچون پدر خویش شیخ عزالدین حسین عاملی به فراگیری علوم مختلف پرداخته و همچنین شاگردان و عالمان زیادی را نیز در طول حیات خویش از فضل خویش بهره مند ساخت.

این عارف بزرگ پس از ۸۷ سال زندگی با عزت دار فانی را وداع گفت.

تور مشهد از تهران

  • شیخ محمد بن حسن حُرّ عاملی

این عارف اهل تشیع در سال ۱۰۳۳ هجری قمری در روستای مشغره از توابع شهر جبع در لبنان دیده به جهان گشود و از نوادگان حر بن یزید ریاحی است.

وی نزد استادانی همچون پدر خویش، حسن حر عاملی، شیخ حسن ظهیر، شهید ثانی و بسیاری دیگر از علمای اهل تشیع به تحصیل پرداخت و تا چهل سالگی در کشور سوریه و شهر جبل عامل می زیست. پس از آن به عراق و خراسان عزیمت نمود و همچنین دیدارهای متعددی با علامه مجلسی در اصفهان داشت.

وی سرانجام پس از تربیت شاگردان وعلمای بسیار و جای گذاری آثار ارزشمندی همچون وسائل الشیعه و بسیاری دیگر، در سن ۷۱ سالگی دیده از جهان فرو بست.

  • شیخ پیر پالان دوز

شیخ محمد عارف عباسی معروف به پیر پالان دوز در نیمه دوم قرن دهم هجری قمری رد روستای کارند مشهد دیده به جهان گشود و علاوه بر تبحر در علوم عرفانی، در کیمیا گری و خطاطی نیز صاحب نام است.

این مرد فرزانه با وجود جایگاه بالایی که در نزد مردم برخوردار بوده است به شغل پالان دوزی نیز مشغول بوده است و لقب شیخ پیر پالان دوز از این جهت است.

سرانجام این عالم ربانی در سال ۹۸۵ هجری قمری جان به جان آفرین تسلیم نمود و مقبره ایشان در شمال شرقی حرم رضوی، در ابتدای خیابان نواب صفوی واقع گشته است. در تمام ایام سال زائران تور مشهد از تهران از مقبره این عالم فرزانه دیدن می کنند و برای این انسان والا مقام از جانب پروردگار طلب آمرزش می کنند.

آرامگاه شیخ پیر پالان دوز

  • شیخ حسنعلی اصفهانی معروف به نخودکی

حسنعلی مقدادی اصفهانی فرزند علی اکبر در سال ۱۲۴۱ هجری شمسی در اصفهان متولد شد و دلیل لقب نخودکی نیز این است که این عالم اندیشمند سال های پایانی حیات خویش را در روستای نخودک مشهد سپری کرد.

ایشان در همان کودکی به فراگیری علوم مختلفی همچون ادبیان زبان عرب، فقه، فلسفه، منطق، اصول و حِکم، نزد اساتید بنام شیعی پرداخت و شاگردان بسیاری را از علوم خویش بهره مند ساخته است.

وی در ۱۷ شعبان سال ۱۳۲۱ هجری شمسی دار فانی را وداع گفت و مقبره وی در صحن انقلاب اسلامی حرم رضوی است که گردشگران تور مشهد از تهران علاوه بر زیارت بارگاه امام رضا (ع) به زیارت این عالم فرزانه نیز می پردازند و با اقدامات و آثار ایشان آشنا می گردند.

  • آیت الله شیخ محمد تقی آملی

در سال ۱۳۰۴ هجری قمری در تهران دیده به جهان گشود و از همان کودکی به تحصیل علوم فسلفی و دینی نزد پدر خویش، ملا محمد آملی پرداخت.

پس از فراگیری مقدمات علوم نزد اساتید برجسته ای همچون عبدالنبی نوری مازندرانی و میرزا حسن کرمانشاهی، در سن ۴۰ سالگی عازم نجف شد و مدت ۱۴ سال نیز از محضر اساتید خبره اهل تشیع بهره مند شد، سپس به تهران بازگشت و به تدریس در این علوم پرداخت، همچنین علمای زیادی به شاگردی وی در آمدند و از حضور ایشان در جهت فراگیری علوم دینی و فلسفه بهره جستند.

تهران قدیم

آیت الله شیخ محمد تقی آملی در روز شنبه ۲۹ شوال ۱۳۹۱ دیده از جهان فرو بست و در مقبره میرزا حسین فقیه سبزواری در حرم امام رضا (ع) به خاک سپرده شد.

هرساله تعداد بسیار زیادی از زائران تور مشهد از تهران و دیگر نقاط دنیا همچون کشورهای پاکستان، بحرین، عراق به زیارت بارگاه این عالم فرزانه می آیند و برای اقدامات وی اهمیت بسیار زیادی قائل هستند.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید