غارهای دیدنی مشهد

۳ تا از دیدنی ترین غار های مشهد

ارسال شده توسط: nazemi/ 696 0
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

شاید در زندگی انسان امروزی غار از جایگاهی برخوردار نباشد اما این مکان های امن و دنج که روزگاری تنها مأمن بشر و نیاکان بشر امروزی بوده است، در به وجود آمدن تمدن فعلی از جایگاه بالایی برخودار هستند.

غار، مغار، مغاره، غال، واژه هایی هستند که همگی به توصیف حفره ای در دل زمین می پردازند که در پس این حفره های شاید نه چندان بزرگ مناظر قابل توجه و همچنین دنیایی از اطلاعات زمین شناختی نهفته است.

در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان، گردشگران و مسافران تور مشهد از اصفهان را با برخی از غار های دیدنی شهر مشهد آشنا کنیم. غارهایی که بسیاری از آن ها از چشم انسان های امروزی باز مانده و تنها مکان امنی برای زندگی خفاش ها گشته است.

آیا تا به حال ۳ غار دیدنی مشهد را دیده اید؟!

  • غار زری یا آغل زری

ارتفاع غار زری از سطح دریا ۱۰۰۰ متر است و یکی از کم ارتفاع ترین غار های شهر مشهد و در عین حال، سهل الوصول ترین غار این شهر است که امکان دسترسی به نزدیکی آن با وسیله نقیله فراهم است.

غار زری در مسیر روستای گلستان و در فاصله ۹ کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد، در روستای طرقبه و دقیقا پشت امامزاده های یاسر و ناصر که در میان باغات قرار گرفته، واقع شده است. دهانه غار به سمت غرب است و چیزی در حدود ۱۰۰۰ سال پیش زر و کانی های مختلف از این دهانه استخراج می گشته است. غار زری جزء یکی از غار های خشک و پر پیچ و خم به حساب می آید که نباید سهل الوصول بودن آن را نشانه بی خطر بودن غار و عدم رعایت نکات امنیتی قلمداد کرد.

غار زری از نوع گسلی بوده و عاری از تزیینات آهکی است همچنین از نوع سنگ های موجود در غار این احتمال وجود دارد که این غار، معدنی از سرب، زر و برخی مواد معدنی دیگر بوده است که بسیاری از آن ها مانند سنگ زرنیخ سمی بوده و توصیه می شود که گردشگران تور مشهد از اصفهان حتما از دستکش استفاده کنند.

 سنگ زرنیخ به رنگ زرد و یا نارنجی می باشد و تمامی افرادی که راهنمایان پیمایش غار هستند می توانند آن ها را شناسایی کنند و به خوبی با اهمیت این موضوع آشنایی دارند.

غار های مشهد

  • غار هندل آباد

غار هندل آباد یکی از زیباترین و تماشایی ترین غارهای کشور عزیزمان بوده که در هر زمان از سال محل بازدید برخی از گرشگران تور مشهد، که اسم این غار را شنیده اند است. یکی از عواملی که باعث شده این غار باشکوه از دید عموم باز بماند و کمتر کسی از وجود چنین غار گران بهایی مطلع باشد، قرار گرفتن آن در بخش حاشیه شهر است و همین امر نیز، بکر و دست نخورده ماندن غار را به دنبال داشته است.

توصیه ما به گردشگران تور مشهد این است که در هنگام ورود به غار هندل آباد تمام جسارت خود را به کار گیرند، چرا که دهانه غار بسیار کوچک است اما در پشت این دهانه بسیار کوچک، مکان ها و مناظر شگفت انگیزی وجود دارد که می تواند مسافران تور مشهد را حیرت زده کند، همچنین چشمه های آب کوچکی نیز درون غار به چشم می خورند که مردم آن منطقه خاصیت

شفا بخشی به آن ها بخشیده اند و ادعا می کنند که آب این چشمه ها بیماری آبله دام و طیور را به سادگی معالجه خواهد کرد.

درون غار هندل آباد، مانند هر غار دیگری تالارها و راهرو ها را مشاهده می کنید و همچنین وجود خفاش ها در این غار نیز نکته ای است که باید به آن اشاره نموده تا در حین پیمایش غار با مشکل مواجه نشوید.

همچنین در نظر گرفتن نکات ایمنی مانند همراه داشتن آب آشامیدنی به میزان کافی، لباس مناسب و چراغ از نکات ابتدایی است که هر غارنورد باید به آن توجه کند. پس با در نظر گرفتن تمامی نکات امنیتی و بهداشتی به دیدن غارهای سراسر مشهد بروید و لذت تماشای این اماکن دور مانده از چشم انسان را نصیب خود کنید.

تور مشهد از تهران

  • غار بیمار آب

غار بیمار آب در ۶ کیلومتری دهکده کوشک که یکی از توابع مشهد است واقع شده و از جمله غارهایی است که در حین بازدید، لذت پیشروی در غار تمام وجودتان را فرا می گیرد و حس کنجکاویتان شما را از دالانی به دالان دیگر و از تالاری به تالار دیگر می برد. توصیه ما به گردشگران تور مشهد و علاقه مندان به غار نوردی این است که در بازدید از غارهای مشهد، غار بیمار آب را از قلم نیندازند و از این نعمت های طبیعی که در ایران عزیز شاهد بسیاری از آن ها هستین بی نصیب نمانند.

علت نامگذاری غار به بیمار آب وجود حوضچه آبی است که اهالی و ساکنین محلی دهکده کوشک برای آن خاصیت شفا بخشی قائل هستند و در برخی مواقع سال، با استفاده از طناب و سطل، به برداشت آب از این حوضچه مشغول می شوند و بدون اینکه سطل آب را زمین گذارند به آبشخور دام های خود منتقل می کنند و یا به پوست حیواناتی که بیماری زردی دارند می پاشند تا شفا پیدا کنند. محل قرار گیری این حوضچه دقیقا انتهای اولین چاه غار است و آب موجود در آن نیز حاصل به هم پیوستن آب هایی است که از سقف غار به درون چاه می چکد.

پس از وارد شدن از دهانه غار وارد یک دهلیز به طول ۳ متر خواهید شد. انتهای دهلیز به چاه ۱۵ متری می رسید که وجود این چاه باعث شده تنها افرادی که از تجهیزات غارنوردی بهره میبرند و غارنوردان بتوانند از ادامه مسیر باز نمانند و به قسمت های دیگر غار دسترسی پیدا کنند به همین دلیل قسمت های دیگر غار بصورت بکر و دست نخورده باقی مانده است.

در انتهای چاه به یک دالان بسیار باریک می رسید که هرچه به سمت جلوتر پیش می روید عرض دالان بیشتر و بیشتر شده و ارتفاع غار کم و کمتر می گردد؛ همچنین کف دالان نیز پوشیده از آب است. پس از عبور از دالان به تالاری به ابعاد ۳×۴ متر می رسید که سقف نسبتا بلندی دارد و همچنان زیر پایتان آب قرار دارد و حوضچه دیگری نیز در این تالار به چشم می خورد که استلاگمیتی زیبا تا نزدیکی سطح آب بالا آمده است.

جاذبه گردشگری تور مشهد

دیواره های این بخش از غار نیز پوشیده از استالاکتیت های دست نخورده و ظریف و زیبایی است که از تماشای این هنر طبیعی لذت خواهید برد. با اندکی دقت می توانید از قسمت سمت راست حوضچه عبور کنید و به تالار دوم دسترسی پیدا کنید. تالار دوم ابعادی در حدود ۵×۱۰ متر دارد و کف آن با خاک نرم و نمناک پوشیده شده است؛ همچنین سقف این تالار نیز محل استراحت خفاش های غار است که بصورت دسته جمعی از سقف غار آویزان شده اند.

هرچه به قسمت انتهایی تالار پیش می روید ارتفاع تالار نیز کمتر می شود و در انتهای این تالار شاهد ستون بسیار زیبا و صیقل داده شده ای به ارتفاع ۲ متر و قطر ۲۰ سانتی متر خواهید بود. برای ورود به تالار سوم غار نیاز به صعودی ۵ متری دارید. دیوار های این قسمت از غار از جنس گل کلمی و کاملا نرم است. توصیه ما به گردشگران تور مشهد از اصفهان این است که برای بازید از این غار زیبا به تنهایی اقدام ننمایند و حتما به همراه راهنما از دیدنی های غار دیدن کنند.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید