تور لحظه آخری مشهد

مزایا و چالش های تور لحظه آخری مشهد از اصفهان

ارسال شده توسط: nazemi/ 1008 0
Rate this post

در صورتی که تجربه ی مسافرت با تورهای مسافرتی از جمله تور مشهد از اصفهان را داشته باشید، حتما متوجه شده اید که برگزاری تورهای لحظه آخری طی چند سال اخیر به یکی از انواع پر طرفدار و قابل توجه برنامه های گردشگری از جمله گردشگری سیاحتی زیارتی تبدیل شده است.
البته انتشار آگهی تور لحظه آخری، به این معنا نیست که متولی و مجریان برگزاری به طور ناگهانی و در آخرین ساعات مانده به حرکت اتوبوس یا قطار و یا پرواز هواپیما، تصمیم به اجرای برنامه و انتشار فراخوان برای علاقه مندان گرفته اند. چرا که در این صورت باید قبل از انتشار فراخوان، نسبت به رزرو بلیط و همچنین تخت هتل محل اقامت نیز برنامه ریزی و اقدام کرده باشند و چنین اتفاقی با یک هماهنگی فوری میسر نیست. از طرف دیگر تورهای لحظه آخری، علاقه مندان و افراد پیگیر و مخاطبین همیشگی خاص خود را دارد و در مسیرهایی از جمله تور لحظه آخری مشهد از اصفهان، باید تقریبا تمام بلیط ها و جاهای خالی را فروش رفته و تکمیل شده فرض کرد. لذا با یک برنامه ریزی باصطلاح دقیقه نودی، امکان پاسخگویی درست به مسافرین و شرکت کنندگان در برنامه وجود نخواهد داشت.
پس ثابت می شود که برنامه ریزی و اعلام تور لحظه آخری، ساز و کار و روش های متفاوتی دارد که هم به نفع مسافر و زائر مشهد مقدس، و هم به نفع آژانس یا کاروان و موسسه ی برگزار کننده است. در حقیقت به جای تصمیم و هماهنگی فوری برای انجام تور مشهد از اصفهان، با توجه به شرایط و وضعیت برگزاری تورهای عادی و از قبل برنامه ریزی شده در ساعات پایانی مانده به اجرا، تور به عنوان تور لحظه آخری معرفی می گردد. آمادگی فوری برای تور لحظه آخری مشهد از اصفهان از الزامات ثبت نام و خرید تورهای لحظه آخری است.

تور لحظه آخری مشهد از اصفهان
یکی از اصلی ترین و معمول ترین این شرایط که دلیل تبدیل تور به تور لحظه آخری می شود، به حد نصاب نرسیدن ظرفیت از پیش تعیین شده است. به عنوان مثال برای چگونگی تبدیل تور مشهد به تور لحظه آخری مشهد از اصفهان، ممکن است یکصد صندلی برای مسافرین در نظرگرفته شده و همچنین یکصد تخت هتل و ترنسفر یا ایاب و ذهاب با ظرفیت یکصد نفر برای مسافران و زوار از هتل محل اقامت تا حرم یا بازار و بالعکس، پیش بینی و روال رزرو آن ها انجام گردد. به علاوه اینکه خرید بلیط ها و تعیین زمان پرواز و … نیز به پیش رفته باشد. در این صورت اگر یک روز یا مثلا ده ساعت مانده به حرکت، پنج یا ده نفر کمتر از ظرفیت یکصد نفره ثبت نام کرده باشند، فراخوانی به عنوان تور لحظه آخری مشهد از اصفهان با ظرفیت همان تعداد صندلی خالی، منتشر می شود.
در اینجا لازم است شخص علاقمند به زیارت و شرکت در تور لحظه آخری، در صورتی که مشکلی بابت مشغله ی کاری و تحصیلی نداشته باشد و بتواند در فاصله ی کوتاه مانده تا پرواز یا حرکت قطار و اتوبوس،  اسباب و مایحتاج سفر خود را مهیا کند، به عنوان مسافر تور لحظه آخری کیش از اصفهان سفر به کاروان ملحق شود.
برای برگزار کنندگان تور مشهد از اصفهان، همیشه هزینه های ثابتی وجود دارد. این هزینه ها علاوه بر هزینه های رزرو بلیط و تخت محل اقامت است، شامل سایر هزینه های جانبی آژانس و خدمات تور نیز خواهد شد. لذا در صورتی که تور حالت عادی به حد نصاب نرسد، به ازای هر کمبود نسبت به ظرفیت، بخشی از هزینه ها قابل بازگشت نخواهد بود. لذا مدیران برگزاری تصمیم می گیرند تا بلیط ها و قیمت خدمات را کاهش داده و تحت نام تور لحظه آخری، بسته ی پیشنهادی بسیار ارزان تری را به مخاطبان و افرادی که پیگیر شرکت در این نوع مسافرت هستند، ارائه کنند.
با تحلیل همین موضوع می توان نتیجه گرفت که یافتن تور لحظه آخری در ایام خاصی از سال که استقبال مسافرین و زائران برای سفر و زیارت حرم رضوی افزایش چشمگیری دارد، تقریبا غیر ممکن می نماید. این ایام ممکن است مناسبت ها و مواقع خاص مصادف با جشن های مذهبی و یا عزاداری ها باشد. در این بازه های زمانی نه تنها ظرفیت تورهای با کیفیت و مطلوب و سطح بالای مشهد از اصفهان و سایر شهر های ایران کاملا تکمیل می گردد، بلکه بسیاری از زائرین ناچار می شوند در تورهای کیفیت پایین تر و غیر استاندارد شرکت کنند. لذا در این حالت موضوعی به نام تور لحظه آخری معنای خود را از دست می دهد مگر در موراد بسیار استثنایی.
در عوض و برعکس این حالت، در ایام خاص سال شبیه خرداد ماه که همزمان با امتحانات دانش آموزان است و یا اوایل پاییز و اواخر فروردین ماه، به دلیل گرفتاری خانواده ها و مشغله های مختلف، شهر مشهد با افت نسبی تعداد گردشگر مواجه شده و لذا در این ایام نه تنها قیمت تور مشهد مقداری کاهش دارد، بلکه احتمال وجود تورهای لحظه آخری مشهد از اصفهان نیز بسیار بیشتر خواهد شد.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید