تور مشهد از اصفهان

هنر زیبای قدیمی ترین معماران ایرانی در کجا نمایان است؟!

ارسال شده توسط: nazemi/ 657 0
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

اگر از مسافران تور مشهد از اصفهان هستید و عازم شهر مقدس مشهد شده اید، در قسمت جنوبی حرم امام رضا (ع) مسجد باشکوهی را می بینید که به مسجد گوهرشاد شهرت یافته است.

این مسجد که از دوران تیموری تا به اکنون محل عبادت مسلمانان بوده وهست، به دستور همسر شاهرخ تیموری یعنی گوهرشاد بیگم ساخته شده است و شاید به جرات بتوان گفت که از پربازدیدترین مساجد ایران است.

این ادعا از آنجایی صحت دارد که این مسجد در نزدیکی حرم امام رضا (ع) واقع شده است و عده زیادی از زائران تور مشهد را نیز مجذوب خود می کند.

اکنون، با توجه به ساخت و سازها و تغییرات بسیار زیادی که در صحن های حرم امام رضا (ع) به وجود آمده است، ۸ ورودی را می توان برای دسترسی مستقیم به حرم، از مسجد گوهرشاد در نظر گرفت.

این مسجد که از قدمت بسیار زیادی نسبت به مساجد دیگر مشهد برخوردار است همواره در تمام ساعات شبانه روز مورد استفاده بازدیدکنندگان و زائران قرار می گیرد و همچنین یکی از اماکن برگزاری نماز جماعت نیز است.

تور مشهد از اصفهان

آیا تاریخچه جنجالی مسجد گوهرشاد مشهد را می دانید؟!

دستور ساخت مسجد گوهرشاد در سال ۸۱۸ قمری توسط دختر امیرغیاث الدین ترخان یعنی گوهرشاد بیگم صادر شد و ساخت آن ۳ سال به طول انجامید و نهایتا در سال ۸۲۱ قمری به اتمام رسید.

شاهرخ تیموری همسر گوهرشاد بیگم نیز به مناسبت افتتاح مسجد قندیلی به وزن سه هزار مثقال طلا را از هرات به مشهد آورد و آن را به مسجد اهدا کرد. گوهرشاد بیگم را از زنان به نام عصر تیموری می توان برشمرد که در هرات به قتل رسید.

مسافران تور مشهد از اصفهان در بازدید از جای جای این مسجد آثار به یاد مانده از این بانوی مسلمان و هنرمندان به نام آن زمان را خواهند یافت.

معماری مسجد، هنر دست ایرانی ها

معماری مسجد که آن را به سبک کلاسیک می توان نسبت داد، دارای صحنی مربع شکل است و در هر ضلع مربع ایوانی وجود دارد که در هر ایوان شبستان های بزرگی به چشم می خورد.

هنر دست معماران ایرانی در سراسر مسجد به چشم میخورد، از قرینه بودن ایوان ها در اضلاع متناظر صحن گرفته شده تا گچ بری های چشم نواز طاق های گنبدی شکل، همه و همه گواه بر وجود هنرمندانی معتقد بوده است که در حین ساخت مسجد از تمام توان خود بهره جسته و استادکارانه از پس ساخت و تزیین مسجد بر آمده اند.

جاذبه گردشگری تور مشهد

سالانه تعداد زیادی از گردشگران تور مشهد از اصفهان به مسجد گوهرشاد رفته و از این معماری باشکوه دیدن می کنند. همچنین مناره های مسجد نیز که به سبک مقرنس طراحی شده اند و جلوه گاه معرق کاری بی نظیر دوران تیموری هستند نیز، از دیگر دیدنی های مسجد گوهرشاد به شمار می آید.

از دیگر تزیینات هنری مسجد، به کاشی کاری های معرق و غیر معرق، گچ بری های دقیق، مقرنس و طراحی نام بانو گوهر شاد با خط ثلث و رنگ زرد، در ایوان دارالسیاه مسجد که همان ایوان شمالی مسجد است، می توان اشاره نمود.

محراب مسجد گوهرشاد در ایوان مقصوره!

محراب مسجد گوهرشاد در این ایوان قرار گرفته و از سنگ مرمر یکدست و یکپارچه ساخته شده است، ایوان مقصوره که مساحتی بالغ بر ۵۰۰ متر مربع دارد، دارای ۳۷ متر طول و ۵ متر ارتفاع است و یکی از مکان هایی است که همواره گردشگران تور مشهد را مجذوب خود می کند، چنانکه مدت زمان زیادی را به نظاره قسمت های مختلف ایوان می نشینند.

از دیگر دیدنی های ایوان مقصوره به خط خوش فرزند بانو گوهرشاد، یعنی بایسنقر می توان اشاره کرد که با خط ثلث کتیبه ای تاریخی در ایوان برجای گذاشته است، همچنین تاریخ ساخت مسجد را نیز در همین ایوان و در کاشی های معرق می توانید مشاهده کنید.

محیط بیرونی مسجد گوهرشاد مشهد

عجایبی درباره گنبد و مناره مسجد گوهرشاد

همانگونه که در بالا نیز اشاره شد گنبد مسجد بر سر ایوان مقصوره واقع شده است و چیزی در حدود ۴۱ متر از زمین ارتفاع دارد، و زائران تور مشهد از اصفهان، از فواصل دور می توانند شاهد این بنای به رنگ آبی فیروزه ای باشند.

همچنین کتیبه ای با خط کوفی بر روی آجرهای لعاب دار گنبد نقش بسته است که می توان آن را جزء تزیینات چشم نواز گنبد دانست.
مناره های مسجد که از زمین و کناره ایوان مقصوره به بالاتر از گنبد امتداد یافته اند، در حدود ۴۳ متر ارتفاع دارند و کتیبه هایی نیز بر روی آن ها نمایان است.

شبستان ها، جلوه گاه هنر زیبای معماران ایرانی

با اینکه شبستان های مسجد در طول تاریخ مورد مرمت بسیار قرار گرفته اند اما باز هم جلوه گاه هنر زیبای معماران ایرانی آن دوران و اکنون، جایگاه آرامش یافتن زائران تور مشهد از اصفهان و دیگر نقاط ایران عزیز است.

دیدنی های مشهد

شبستان های مسجد در طول تاریخ اسامی مختلف داشته اند و به جز یکی از آن ها یعنی شبستان گرم که محل عبادت و نمازگزاری آقایان است، در بقیه شبستان ها جلسات آموزش روانخوانی قرآن کریم، سخنرانی ها و تدریس علوم دینی برگزار می شود.

رخ دادن ۲ واقعه ناگوار برای مسجد!

مسجد گوهرشاد در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری گشته است که برخی از آن ها خواستگاه طبیعی داشته اند و برخی نیز به دست بشر به وجود آمده است.

از جمله این تغییرات به زلزله که در سال ۱۰۸۴ قمری رخ داد می توان اشاره کرد که صدمات زیادی به مسجد وارد شد و همچنین به صدماتی که در پی تیر باران روس ها، مسجد متحمل گشت می توان اشاره نمود.

زائران تور مشهد در بازدید از مسجد گوهرشاد نماد های اسلامی زیادی را مشاهده می کنند که به خوبی توسط معماران و طراحان مسجد به عرصه نمایش در آمده است.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید