مشاغل قدیم دبی، تجربه ی مشاغل بومیان کیش

ارسال شده توسط: nazemi/ 841 0
Rate this post

در نگاه اول، به نظر می رسد اهالی مناطق جنوبی ایران و سواحل خلیج فارس، عموما به ماهیگیری می پردازند. این موضوع شامل سواحل دریاها و جزایر پراکنده در این دریاها است. با توجه به آنچه در کتاب های درسی خوانده ایم و در برخی از مستندها و فیلم های تلویزیونی مشاهده کرده ایم، از قرار معلوم شغل بیشتر ساحل نشینان در خلیج فارس، دریای عمان و جزایر وابسته به آنها نیز عموما ماهی گیری با استفاده از لنج و قایق های تندرو است.
زمانی که با انگیزه ی تفریح وتجربه ی آب و هوایی متفاوت برای مسافرت به مناطق جنوبی کشور ایران برنامه ریزی میکنیم، و در تورهای گردشگری از جمله تور کیش از اصفهان ثبت نام می نماییم، اگر بار اولی باشد که قرار است راهی چنین سفری شویم، بدون شک ذهنیت و تصویر اولیه از اهالی منطقه که قرار است میزبان ما باشند، تصویر گروهی مردان ماهیگیر است که روی لنج و قایق یا ایستاده بر ماسه های ساحلی، مشغول بازکردن تور و پر کردن سبدها از ماهی های تازه صید شده هستند.

لذت ماهی گیری برای مسافران تور کیش

اما بهتر است بدانیم تنها یکی از مشاغل اهالی این مناطق از جمله بومیان جزیره ی کیش، شغل ماهی گیری است. در سفر به جزیره با شرکت در تور کیش از اصفهان، تنها یکی از تجربه هایی که می تواند برای گردشگر تنوع و حسی خوش ایجاد کند، تجربه ی ماهی گیری در دریاست. به خصوص آنکه سواحل و آب های مرجانی اطراف جزیره بسیار زلال و شفاف بوده و تماشای ماهی ها و صخره های مرجانی کف دریا که از درون قایق به راحتی میسر است، به راستی مسافر جزیره ی کیش را برای حداقل یک ساعت انداختن قلاب ماهیگیری، وسوسه می کند.

seyde-mahi
از جمله ی دیگر مشاغلی که اهالی از طریق آن امرار معاش می کنند و البته وابستگی مستقیم یا غیر مستقیم به دریا و صید در دریا دارد، مشاغلی نظیر توربافی، غواصی و صید صدف و مروارید است. برخی از این فعالیت ها مانند غواصی نیز می تواند سرگرمی جالبی برای مسافر تور کیش از اصفهان باشد. در واقع طی سال های اخیر، برخی سواحل و نقاط مشخص شده در حاشیه جزیره، آماده سازی شده اند تا گردشگران بتوانند ساعاتی را به غواصی بپردازند.
در این محوطه ها، تجهیزات و امکانات لازم در اختیار علاقمندان قرار می گیرد و همچنین آموزش های لازم به افرادی که آشنایی قبلی ندارند یا احتمالا کمی دچار ترس و نگرانی از رفتن به زیر آب، آنها را مردد کرده، داده می شود.
از طرف دیگر برای افرادی که از پیش آمادگی لازم را کسب کرده اند و قبلا از مهارت و آموزش لازم برخوردار شده اند، فرصت خوبی است تا آزادانه به سیاحتی در زیر سطح آب و لابلای مرجانها و دنیای اعجاب انگیز کف دریا بپردازند.

قایقرانی را در سواحل خلیج فارس تجربه کنید

یکی دیگر از مشاغل برخی اهالی این جزیره مانند سایر جزایر، قایق رانی است که البته در قالب تفریح و سرگرمی، بسیار متنوع تر و در شاخه های مختلفی قابل عرضه هستند.
به عبارت دیگر، امروزه بسیاری از ورزش های آبی وابستگی به قایق دارند اما صرفا محدود به قایقرانی نمی شوند. بدون شک برای مسافر تور کیش از اصفهان نیز، فرصت تجربه ی این رشته های مختلف ورزشی که برخی از آنها طی سال های اخیر رواج پیدا کرده اند، مهیا است.

جت اسکی، وزرشی پرطرفدار در بین مسافران تور کیش

علاوه بر امکان کرایه و راندن قایق های تندرو و موتوری، یکی از پرطرفدار ترین ورزشها و سرگرمی های آبی، جت اسکی است. از جمله دیگر ورزش های آبی مشابه جت اسکی را می توان اسکی روی آب در نظر گرفت.
غیر از فعالیت های وابسته به دریا، یکی دیگر از مشاغل جالب توجه اهالی این مناطق، بیابان گردی و صحرا نوردی بوده است. جالب است بدانیم که مناطقی همچون کیش و قشم، همزمان از آب و هوای دریایی و گرمسیری برخوردارند و به همین دلیل، علاوه بر شرایط اقلیمی سواحل، صحرا ها و بیابان های شنی وسیعی نیز در این مناطق به چشم می خورد. به همین دلیل مردم این مناطق از شتر برای حمل و نقل و تردد خود در میان این بیابان ها استفاده می کرده اند و میهمانان تور کیش از اصفهان نیز می توانند هرچند کوتاه، در تور کوچک شترسواری و صحرا گردی این جزیره شرکت کرده و بخش کوچکی از این فعالیت را تجربه نمایند.

زندگی در کنار اهالی بومی کیش

در جزیره ی کیش برخی خانه ها و محلات بومی و قدیمی به منظور آشنایی بیشتر گردشگران با فضای قدیمی و بافت اصیل کیش احیا شده و به شکل قطب گردشگری،آماده ی پذیرایی از مسافران و علاقمندان است.
بخشی از این مسافران نیز تمایل دارند تا با حرفه ها و پیشه ی اهالی و روستا نشینان کیش آشنا شده و کمی هم از آن حرفه را یاد بگیرند. در نتیجه می توان گفت خانه های بوم گردی و همین قطب های گردشگری، یکی از بهترین پاتوق ها به خصوص برای زنان و دختران علاقمند به آشنایی با زندگی روستا نشینان جزیره و زنهای بومی است که همزمان با ماهیگیری مردان در میان امواج دریا، خانه و امور آن را اداره می کنند.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید