آفرود در دبی

مشاغل قدیم دبی؛ تفریحی جدید برای گردشگران دبی

ارسال شده توسط: nazemi/ 1104 0
Rate this post

شاید به پیشنهاد دوستان و آشنایان و تجربه ی حال و هوایی متفاوت و داشتن کمی تنوع در اوقات فراغت، تصمیم گرفتید در تور دبی از اصفهان شرکت کنید. در این صورت اگر قبلا مسافرتی به این شهر نداشته اید، باید اطلاعاتی در مورد مقصد خود جمع آوری کنید.
کسب اطلاعات در مورد دبی نه تنها موجب می شود بتوانید بهترین و بهینه ترین برنامه ی سفر را برای لذت بیشتر خود تنظیم کنید، بلکه ممکن است دیدگاه و نظرات شما پی از سیاحت در محل هایی که قبلا پیرامون آنها مطالعه و تحقیق داشته اید، سبب می شود تا با ارائه پیشنهاد به مجریان و متولیان تور دبی از اصفهان، بتوانید در جهت بهتر شدن و متنوع تر شدن خدمات و امکانات تورهای مختلفی که برگزار می کنند اثر مثبتی داشته باشید.

خاص ترین منطقه گردشگری خاورمیانه

دبی را می توان مهمترین مقصد گردشگری خاورمیانه، و از جمله شگفت انگیز ترین، پر طرفدار ترین و عجیب ترین نقاط گردشگری در میان شهرها و کشورهای مسافرپذیر و معروف دنیا دانست، و البته نکته ی جالب توجه اینجاست که این اتفاق در فاصله ی سی یا حتی بیست سال اخیر روی داده است. یعنی اگر سی سال پیش به این محل مسافرت می کردید، با یک آبادی سنتی بدون ساخت و سازهای امروزی و سبک زندگی کاملا معمولی مختص بادیه نشینان کشورهای عربی مواجه می شدید و برای افرادی که آن زمان به دبی سفر داشته اند، تصویری که امروز از این شهر با شکوه مشاهده می کنند، قابل پذیرش و باور نخواهد بود. همین موضوع و تغییرات و مدرن سازی شهر دبی در این فاصله ی زمانی و استقبال بسیاری از مردم از سفر به شهر دبی سبب شده است تا بسته های مسافرتی به مقصد آنجا توسط آژانس های مسافرتی در شهرهای مختلف از جمله اصفهان انجام و برگزار گردد و از جمله این سفرها، تور دبی از اصفهان باشد.

 


به عبارت دیگر، دبی سی سال پیش صرفا شهری بندری و کوچک و نه چندان مهم در سواحل جنوبی خلیج فارس بوده است که فرزندان آنها، عموما اهالی امروزی دبی قدیم را تشکیل می دهند. چرا که انچه امروزه به نام دبی می شناسیم، شامل دو بخش دبی جدید و قدیم است و طبیعتا بخش دبی جدید به عنوان شهری مدرن، سوژه ی گردشگری ایرانیان و سایر مردم جهان می باشد.
شاید برای بسیاری از مسافران و گردشگران از جمله همراهان تور دبی از اصفهان، پیشینه و فرهنگ اقوام بومی نواحی فعلی دبی چندان مورد توجه و مهم تلقی نگردد، ولی موضوع اینجاست که روش های زندگی سنتی بومیان دبی و مناطق اطراف آن، به نوعی نماینده ی سبک زندگی اقوام عرب ساکن در شیخ نشین های جنوب خلیج فارس بود که امروز به کشور امارات متحده ی عربی معروف است. پایتخت این امارات، شهر ابوظبی بوده و شهر دبی دومین شهر بزرگ این سرزمین به حساب می آید.
بخشی از سبک و فرهنگ زندگی اقوام قدیمی دبی، مشاغل اهالی و چگونگی کار برای تامین معاش است که حتی برخی از قدیمی تر های این شهر هنوز هم به همان سیاق معاش و روزی خود و خانواده ی خود را تامین می کنند.

غواصی در دبی
اگر مایل به گذراندن چند روز در دبی باشید و البته بخواهید با شرکت در گروه مسافرتی یا تور دبی از اصفهان، نقشه و ایده ی خود را جامه ی عمل بپوشانید، بد نیست با پیشینه و ارتباط مشاغل قدیم دبی و زمینه های تفریحی و ورزشی جدید آن بیشتر آشنا شوید. اهالی دبی قدیم طی قرن ها با آب و هوا و اقلیمی گرمسیری و دریایی تعامل داشته اند و لذا مشاغل اصلی آنها با این دو جنبه از طبیعت منطقه سر و کار داشته است.
می توان این مشاغل و فعالیت های روزمره را به دو قسمت تقسیم کرد: یکی مشاغل مرتبط به دریا، و دیگری مشاغل مرتبط با کویر و اقلیم خشک منطقه. ممکن است برخی از این مشاغل در ارتباط مستقیم با کویر یا دریای همجوار این شهر دارند و برخی دیگر نیز در حاشیه و تابع پیشه های مستقیم مرتبط با این دو ناحیه ی اصلی تعریف می گردند.
از جمله ی مشاغلی که در گروه اول جای می گیرد، ماهی گیری و صید مروارید بوده است. همچنین فروش ماهی و تجارت مروارید نیز از جمله مشاغلی بودند که در ادامه ی صید، زمینه ی کار و زندگی روزمره ی مردمان را فراهم می کرده اند.

 

قایقرانی و غواصی برای صید مروارید

همچنین قایق رانی و غواصی برای صید مروارید را می توان جزو مهارت هایی دانست که مورد نیاز این دسته از کارهای روزمره بوده و هستند. به ویژه آنکه غواصان قدیم با توان بدنی خاص و منحصر به فرد، می توانسته اند در مدت زمان چند دقیقه در زیر آب بدون استفاده از ماسک و کپسول اکسیژن، به غواصی و یافتن صدف و مروارید بپردازند.
شاید برای گردشگر علاقمند به شهری مانند دبی شبیه مسافر تور دبی از اصفهان جالب باشد که دسته و گروه دوم مشاغل قدیم، بیشتر با بیابان ها و صحراهای اطراف شهر در ارتباط بوده اند و از آن منبع مایحتاج خود را تامین می کرده و به کسب و کار می پرداخته اند.

از جمله این فعالیت ها نیز می توان به نگهداری و پرورش شتر اشاره کرد که یکی مهمترین و اصیل ترین منابع درآمد خانواده های صحرا نشین بوده و هنوز هم می باشد. به علاوه اینکه کاروان های تجاری و بازرگانی نیز در میان همین صحراها به امر تجارت و داد و ستد کالا می پرداخته اند و در نتیجه ارتباطی قوی با شرایط بیابان های آن منطقه داشته اند.
دیگر فعالیت های این بخش از مشاغل و کسب و کارهای مرتبط با صحرا را می توان تهیه چوب و یا شکار عنوان کرد.
اگر کمی دقت کنیم، به این نتیجه می رسیم که بسیاری از مشاغل کهنه و دیرینه ی شهر دبی، امروزه تبدیل تفریح و سرگرمی برای سیاحان و گردشگران شده است.
زمانی که بخشی از سفر خود در قالب تور دبی از اصفهان را به ورزش و تفریحات دریایی و یا صحرایی اختصاص دهید، به نظر می رسد که بخش کوتاه و چند ساعته یا چند روزه ای از شغل قدیمیان و بومیان دیروز و حتی امروز دبی را تجربه می کنید.

 

شترسواری در دل کویر

مثلا شرکت در برنامه های غواصی در آب های خلیج فارس، نمونه ای از کار غواصان عرب برای صید مروارید است. همچنین کار ماهی گیران و قایق رانان، امروزه تبدیل به رشته های مختلف تفریحی دریایی مانند قایق رانی موتوری و یا پارویی، ماهیگیری آزاد و … شده است.
در مورد مشاغل مرتبط با بیابان هم می توان چنین تناظری را شبیه سازی کرد. به عنوان مثال، کویرگردی بصورت پیاده، یکی از تفریحات و ورزش های مورد علاقه ی بسیاری از مسافرین است که میهمانان تور دبی از اصفهان نیز می توانند بخشی از زمان سفر خود را به این موضوع اختصاص دهند.
شترسواری تفریحی و در حالت امروزین آن، سافاری و صحراگردی با خودروهای دو دیفرانسیل هم شاید ادامه ی تغییر یافته ای از کار روزمره ی پرورش دهندگان شتر و کاروانیان قدیم باشد. بسیاری از خانواده ها برای سرگرمی و تنوع بخشی به تفریح کودکان خود، این فعالیت را در برنامه ی سفر خود گنجانده اند.
اگر در تور سفر دبی از اصفهان شرکت می کنید، می توانید لذت از حیات وحش آن منطقه را نه در قالب شکار گونه های جانوری، بلکه در قالب رشته هایی مانند تماشای جانوران صحرایی و پرنده نگری در کویر تجربه کنید.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید