تور دبی از اصفهان
۱۹
دی
۱۳۹۶

موزه گردی در تور دبی از اصفهان

ارسال شده توسط: mehran fallahi/ 370 0
Rate this post

تاریخ موزه، از چند جهت قابل بررسی است. در قرن هفدهم میلادی و حتی شاید قبل از آن، نگهداری از آثار و اشیای قدیمی و یا موروثی، در میان برخی از چهره ها و خانواده های متمول و مشهور، انجام می شده است. این مجموعه ها احتمالا در میان بزرگان و ثروتمندان بسیاری از کشورهای غیر اروپایی نیز موضوعی دور از ذهن به حساب نمی آمده است. ولی زمانی که موزه را به عنوان مجموعه ای ملی در نظر بگیریم، می توان تاریخ موزه را اواخر قرن هجدهم میلادی و خواستگاه آن را در کشور فرانسه دانست. اما دانستن این موضوع چه جذابیتی برای مسافر تور دبی از اصفهان خواهد داشت؟
در واقع یکی از شاخص های مهم گردشگری هر شهر و کشور، وابسته به اهمیتی است که مدیران آن برای موضوع موزه و رشته ی موزه داری قائل هستند. یکی از مهم ترین سوژه های گردشگری برای سیاحان کشورهای توسعه یافته، تاریخ و پیشینه ی یک منطقه است. با این تحلیل، متوجه می شویم که برخورداری از موزه ای متناسب با توانمندی ها و پتانسیل های هر شهر و سرزمین، حکم معیار حساسیت و دقت اهالی و مسئولین آنجا برای پذیرایی فرهنگی از گردشگران و میهمانان کشورهای مختلف را دارد.

تور دبی از اصفهان
متاسفانه برای مسافر تور دبی از اصفهان و یا تور دبی از یکی از شهرهای تاریخی ایران، این نکته چندان حائز اهمیت نیست. چرا که بسیاری از شهرها از جمله اصفهان از داشتن حتی یک موزه ی درخور شان شهر اصفهان و سرزمین ایران نیز محروم هستند. با این حساب، رشته ای به نام موزه داری و همچنین شاخه ای به نام موزه گردی در میان انواع رشته های حوزه ی علوم انسانی و شاخه های گردشگری مدرن، مهجور و غریب مانده اند. لازم به ذکر است که علی رغم کمبود موزه، رشته ی موزه داری، یکی از رشته های مدرن دانشگاهی است که خوشبختانه در کشور ایران نیز تدریس و تحصیل می شود.
همان گونه که اشاره شد، یکی از انواع شاخه ها و موضوعاتی که می تواند برای گردشگران به هر مقصد تاریخی یا مدرن مورد توجه باشد، موزه گردی است. جالب است بدانید که بر خلاف تصور عمومی، این مسئله ارتباط چندانی با تاریخی و باستانی بودن مقصد سفر ندارد. به عنوان مثال، مسافر تور دبی از اصفهان و یا به طور کلی افرادی که برای گردش و سیاحت به دبی سفر می کنند، نباید تصور کنند که به خاطر نوساز بودن شهر و جاذبه های دیدنی، این شهر از داشتن موزه محروم است! بلکه ماجرا دقیقا برعکس این تصور است.
شاید برای فرار از واقعیت و همچنین نادیده گرفتن کاستی ها و مشکلات، این طور تلقی شود که مسئولین اماراتی به خاطر بی بهره بودن از تمدن و سوابق منحصر به فرد تاریخی، تلاش کرده اند تا هویتی تازه ساز برای خود دست و پا کنند و از طریق ساخت چند موزه، کمبود هویت تاریخی را جبران نمایند. در حالی که به هر نیتی که بخواهیم فرض کنیم، شهر دبی به همت و پشتیبانی مالی مسئولین اماراتی، دارای موزه ها و پاتوق های موزه گردی قابل توجه و متعددی است. اگر به همراه تور دبی از اصفهان به امارات سفر می کنید و قصد دارید بخشی از زمان خود را به فعالیتی غیر از تفریح و سرگرمی اختصاص دهید، پیشنهاد می شود حتما چند ساعت از وقت خود را برای موزه گردی در دبی صرف کنید. شاید بسیاری از اشیا و لوازم موجود در ویترین های موزه های دبی، برای اهالی شهرهایی مانند اصفهان و تهران و تبریز و مشهد و شیراز، جذابیت چندانی نداشته باشد؛ چرا که تصور کنند مشابه همین گنجینه ها در موزه های شهر خودشان نیز موجود است.

تور دبی از اصفهان
نکته ای که در اینجا باید مدنظر مشتری تور دبی از اصفهان و علاقمند به موزه گردی در دبی قرار گیرد، این است که اصولا مقایسه ی فرهنگی میان داشته ها و ارزش های هویت هر سرزمین با هدف اختصاص رتبه و سطح بندی اقوام چندان درست نیست. سفر گروهی با تور دبی از اصفهان به دلیل جاذبه های تفریحی و گردشگری فراوان مورد توجه همگان قرار گرفته است. آنچه امروز می بینیم، موزه ها و سالن ها و خانه های تاریخی پراکنده در شهر دبی هستند که به خوبی توانسته اند جوانب مختلف فرهنگ عربی در سرزمین های شیخ نشین را به نمایش بگذارند. به عنوان مثال، یکی از موزه های دبی، موزه ی شتر است. این موزه که به نام بیت الرکاب یا خانه ی شتر سواری نیز شناخته می شود، توانسته است مجموعه ای از انواع اطلاعات و اسباب مربوط به شتر و شترسواری را به خوبی جمع آوری و عرضه کند. همان طور که می دانیم، بهره گیری از شتر به دلیل هم خوانی شرایط زیست آن با اقلیم های گرمسیری و بیابانی سرزمین های عربی، یکی از مهارت های فرهنگ مردمان این سرزمین ها بوده است.
از جمله دیگر موزه های بزرگترین قطب گردشگری خاورمیانه، می توان به موزه ی قهوه اشاره کرد. این موزه نیز با داشتن غرفه ها و قسمت های گوناگون در مورد سابقه ی مصرف قهوه و ادوات و ابزار و آداب سایش و دم آوردن انواع قهوه در میان اعراب، این بخش از فرهنگ عربی را نیز به نمایش گذاشته است.
برای معرفی سایر موزه های جالب توجه این شهر اعجاب انگیز (که بهتر است در برنامه ی بازدید همراهان تور دبی از اصفهان گنجانده شود) می توان از موزه ی لوور دبی، موزه ی اتومبیل و موزه ی تصاویر متحرک و موزه ی آینده ی دبی نام برد.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید