تور مشهد از تهران

ورودی های اصلی حرم مطهر امام رضا

ارسال شده توسط: nazemi/ 1327 0
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

کشور عزیزمان ایران شهرهای مذهبی متعددی دارد که سالانه مسلمانان زیادی را از جای جای این کره خاکی به سوی کشورمان می کشاند. مشهد یکی از مهم ترین شهرهای مذهبی ایران به شمار می رود که نه تنها گردشگران تور مشهد از تهران بلکه زائران زیادی خصوصا از کشور های همسایه به شوق دیدار با امام رضا (ع) روانه ایران و شهر مقدس مشهد می شوند.

همه ما ایرانیان با این شهر مقدس آشنا هستیم و با حرم مطهر، جاذبه ها و خوشمزه گردی های مشهد خاطره داریم؛ با این وجود که ممکن است برخی افراد در یک سال، چندین مرتبه با تور مشهد از تهران همراه شوند، اطلاعات کمی راجع به حرم امام رضا دارند.

 

تور مشهد از تهران

حرم مطهر امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) بخش های زیادی دارد که برای رهایی از سردرگمی و یا حتی گم شدن در این همه عظمت برایتان مفید واقع خواهد بود اما در ابتدا باید وارد حرم شوید که این کار آداب خاصی دارد: قبل از ورود باید با خلوص و از صمیم قبل مشغول خواندن اذن دخول شوید؛ حال وارد حرم می شوید، اکنون ملائک  به پیشواز شما می آیند و ضریح امام رضا همچون الماس در مرکز این بارگاه ملکوتی می درخشد. پس از زیارت مقبره مبارک، گوشه دنجی برای خود انتخاب کنید و مشغول راز و نیاز با امام رعوف شوید.

مجموعه حرم آستان قدس رضوی، یکی از بزرگترین اماکن مقدس ایران است که سالانه پذیرای سیل عظیمی از زائران است که با تور مشهد از تهران به این مکان مقدس می آیند؛ به همین جهت شناخت هر چه بیشتر از این مجموعه عظیم نه تنها زیارت را برایتان دلچسب تر می کند بلکه در هنگام ورود، دچار سردرگمی نخواهید شد. این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا به معرفی حرم مطهر امام رضا بپردازیم.

تور مشهد از تهران

 ورودی‌های اصلی حرم امام رضا

چهار خیابان اصلی در جوار حرم وجود دارد که همه به آستان قدس رضوی ختم می شوند و هر کدام ورودی جدا گانه ای دارند. اگر مسافر تور مشهد از تهران هستید و از خیابان امام رضا قصد ورود به حرم را دارید، دو ورودی بزرگ پیش روی شماست؛ باب الرضا و باب الجواد. خیابان نواب صفوی خیابان دیگری است که ورودی نواب صفوی در این خیابان قرار دارد و از آن جا می توانید وارد حرم شوید.

از سوی دیگر خیابان طبرسی است که به حرم امام رضا(ع) ختم می شود و راه ورودی شیخ طبرسی شما را به حرم می رساند و آخرین ورودی که مربوط به ورودی شیخ طوسی است، در خیابان شیرازی قرار دارد و راه دیگری برای وارد شدن به حرم مطهر است. اما به جز این  چهار ورودی اصلی، ورودی های دیگری در خیابان های فرعی اطراف حرم وجود دارند که شما زائران تور مشهد از تهران را به سوی حرم هدایت می کنند. ورودی کوثر یکی از این فرعی هاست که بین خیابان نواب صفوی و خیابان امام رضا قرار دارد.

تور مشهد از تهران

بست های آستان قدس رضوی

اگر با تور مشهد از تهران سفر کرده اید در بخش های مختلف آستان قدس رضوی با تابلو های روبرو خواهید شد که روی آن ها واژه بست نوشته شده است، اما شاید ندانید که این کلمه به چه معناست. در واقع بست در اماکن مقدس به بخش هایی گفته می شود که مردم برای پناه بردن به آن مکان می رفتند تا از هرگونه تعقیب و تعرضی در امان بمانند و از آن فرد مقدس کمک خواهی کنند. بست هایی که در حرم مطهر قرار دارند جایی میان صحن ها و ورودی حرم هستند و به نوعی زائر تور مشهد از تهران را قبل از ورود به حرم آماده می کنند. بست ها بخش هایی مستطیل شکل هستند با یک ورودی مشخص که شما را به سمت صحن اصلی هدایت خواهند کرد. بست هایی که در حرم امام رضا(ع) وجود دارد عبارت اند از: بست امام رضا در ورودی باب الرضا و باب الجواد، بست شیخ طوسی در ورودی شیخ طوسی، بست شیخ حر عاملی در ورودی نواب صفوی، بست شیخ طبرسی در ورودی طبرسی، بست شیخ بهایی بین صحن جامع رضوی و مجموعه حرم مطهر، بست شرقی صحن جامع رضوی در ورودی شرقی و بست غربی صحن جامع رضوی در ورودی غربی.

تور مشهد از تهران

نقاره خانه

ساختمان بلندی در مجموعه آستان قدس رضوی با نام نقاره خانه وجود دارد که در آن با استفاده از آلات موسیقی همچون طبل، سرنا و نقاره شروع به نواختن می کنند. نواختن آداب خاصی دارد و در زمان های خاصی شروع به نواختن می کنند. امروزه برای اعیاد خاص، جشن ها و در زمان شفا گرفتن کسی نقاره خانه شروع به فعالیت می کند؛ اگر در اعیاد و زمان های خاص با تور مشهد از تهران همراه شوید می توانید این طنین گوش نواز را بشنوید.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید