تور استانبول
۲۰
مرداد
۱۳۹۷

توپکاپی، یکی از معروف ترین کاخ موزه های استانبول

ارسال شده توسط: mehran fallahi/ 329 0
Rate this post

کاخ توپکاپی یکی از عظیم ترین و معروف ترین کاخ های استانبول است که هرساله تعداد زیادی از گردشگران تور استانبول را مجذوب خود می کند. این عمارت که در قرن پانزدهم میلادی به دستور سلطان محمد دوم بنا شده است، در یک شبه جزیره کوچکی قرار دارد که از سمت جنوب به مناظر دریای مرمر، از سمت شمال به دماغه طلایی و از جانب شمال شرقی به تنگه بسفر مشرف است که باعث شده منظره باشکوهی از بخش آسیایی استانبول در مقابل دیدگان گردشگران تور استانبول قرار گیرد.

کاخ توپکاپی به عنوان یکی از جاذبه های استانبول در قرون ۱۵ تا ۱۹ میلادی مهم ترین بخش سیاسی امپراتوری دولت عثمانی به شمار می رفته است. اما پس از اینکه سلطان عبدالمجید اول دستور ساخت عمارت دلمه باغچه را داد، مرکزیت از کاخ توپکاپی گرفته شد و کاخ دلمه باغچه جایگزین آن و محل استقرار سلاطین عثمانی گردید. اگر جز مسافران تور استانبول هستید با ما همراه باشید تا سفری هیجان انگیز به این کاخ باشکوه عثمانی داشته باشیم.

 

تور استانبول

تاریخچه بی نظیر کاخ

بعد از فتح شهر قسطنطنیه توسط دولت عثمانی در قرن پانزدهم میلادی، سلطان محمد دوم دستور بنا کردن عمارت توپکاپی را در مکان فعلی این کاخ یعنی در شبه جزیره ای کوچک بر بلندای ویرانه های دوران بیزانس، صادر کرد. پیش از استقرار سلطان محمد دوم و دیگر سلاطین عثمانی در کاخ توپکاپی، در قصر کوچک تری که هم اکنون در میدان بایزید به دانشگاه استانبول تبدیل شده است، مستقر بودند. شاید بیان وجه تسمیه توپکاپی برای گردشگران تور استانبول خالی از لطف نباشد که واژه توپکاپی در زبان ترکی به معنی دروازه توپ ها است و حکایت از وجود توپ های جنگی بسیار زیاد و بزرگی دارد که سلطان در طی فتوحاتی که انجام داده بود از آن ها استفاده می کرده است. مساحت فعلی این کاخ ۸۰هزار متر مربع است. این در حالی است که روزگاری این کاخ عظیم مساحتش به ۷۰۰ هزار مترمربع می رسید و دیوار های اطراف کاخ ۵ کیلومتر طول داشتند. اما در طول  ۴دهه ای که کاخ توپکاپی مرکز سیاسی حکومت عثمانی بود، هر کدام از سلاطین با سلیقه و یا نیاز های شخصی تغییراتی در این کاخ به وجود آوردند و قسمت های جدیدی به آن اضافه کردند.

اشاره به این نکته نیز برای علاقمندان معماری در تور استانبول حائز اهمیت است که سبک معماری کاخ توپکاپی شامل خصیصه های خاورمیانه ای است. دروازه اصلی کاخ به طرف مسجد ایاصوفیه بنا شده است. دروازه اصلی یا همان دروازه سلطنتی گذرگاهی است که تنها سلطان حق عبور با اسب را داشته است و بقیه افراد می بایست با پای پیاده عبور می کردند. بعد از این دروازه، به اولین حیاط یا همان حیاط سپاه وارد می شوید. گردشگران تور استانبول می توانند دراین نقطه کاخ از یک پارک فوق العاده زیبا، موزه باستان شناسی و نخستین کلیسای شهر قسطنطنیه یا استانبول امروزی به نام ایا ایرنه یا حاجیا ایرنه (به معنای قطعه مقدس) دیدن کنند.

 

 

تور استانبول

کاخ استانبول

گشتی داخل توپکاپی

دروازه دوم یعنی باب السلام یا دروازه سلام دروازه ای است که هرکسی که قصد عبور از این دروازه را داشت، پیش از آن باید به سلطان سلام می فرستاد و فقط شخص سلطان و خدمه اجازه عبور از این دروازه را داشتند. اکنون در این قسمت از کاخ مرکز بازرسی و چک کردن بلیط گردشگران تور استانبول قرار دارد؛ پس از عبور از دروازه به دومین حیاط به نام حیاط دیوان وارد می شوید؛ در قسمت راست حیاط، آشپزخانه های بزرگ کاخ قرار دارد که روزگاری قریب به ۱۰۰۰ آشپز در آن مشغول به طبخ غذا برای ده هزار سکنه کاخ بوده اند. در سمت مقابل آشپزخانه یا سمت چپ حیاط، دیوان یا همان مکانی که مشاوران سلطان حضور داشتند، به چشم می خورد. همچنین بخشی از دیوان که توجه گردشگران تور استانبول را به خود جلب کرده ، قسمتی از دیوان است که امروزه به نمایشگاه سلاح های آن روزگار تبدیل شده است. بر بلندای این بنا نیز برجی وجود قرار دارد که برای نظارت بر ساحل از آن استفاده می کردند.

دروازه سوم، باب السعد یا دروازه سعادت است، علت نام گذاری آن این است که سلطان و سکنه کاخ رویدادهای مهم را در این قسمت از کاخ جشن می گرفتند. این بخش از کاخ مختص شخص سلطان بوده و اکثر اتاق های خصوصی سلطان در این قسمت قرار دارد.

 

کاخ توپکاپی

 

در پایان به سراغ دروازه چهارم کاخ توپکاپی از جاذبه های استانبول می رویم که در قرن نوزدهم میلادی ساخته شده است. در واقع سری ترین اتاق های سلطان در این قسمت از کاخ قرار داشته است. پس از این دوره از تاریخ استانبول، ترک ها رفته رفته مدرن تر شدند و بیش از پیش به زندگی با سبک اروپایی روی آوردند؛ در نهایت پس از آن که کاخ دلمه باغچه به دستور سلطان عبدالمجید اول بنا نهاده شد، سلطان و درباریان کاخ توپکاپی را جهت زندگی مجلل تر و اروپایی تر ترک کردند.

در نیمه اول قرن بیستم کاخ توپکاپی به اولین موزه ترکیه بدل شد؛ توپکاپی با داشتن مساحت زیاد و سازه های متعدد به همراه معماری چشم گیر، یکی از کاخ موزه های معروف استانبول به شمار می آید که هر ساله گردشگران تورهای استانبول را به سمت خود سرازیر می کند. برای بازدید از تمام قسمت های کاخ موزه توپکاپی حداقل به ۴ ساعت زمان نیاز دارید؛ پیشنهاد ما به تمام گردشگران تور استانبول این است که از لباس های راحت و مناسب استفاده کنند تا جذابیت و لذت بازدید از این کاخ با شکوه برایشان دو چندان شود.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید