گشتی در تور مشهد از تهران

ارسال شده توسط: nazemi/ 1702 1
۵ (۱۰۰%) ۵ votes

شهر مشهد به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان توجه عموم مسافران داخل و خارج از کشور را به خود جلب کرده است و سالانه میلیون ها زائر به سمت این شهر مذهبی روانه می شوند. مشهد بناهای تاریخی زیادی را در دل خود جای داده که بر زیبایی آن افزوده و چه بسا با تور مشهد از تهران در کنار زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) از دیدن مکان های زیبای شهر مشهد بی نصیب نمانید.

مکان های تاریخی شهر مشهد

مقبره نادرشاه

پس از حرم مطهر، مقبره نادر شاه افشار از مهمترین آثار تاریخی تور مشهد از تهران شناخته می شود. نادر شاه پس از ورود به خراسان، مشهد را به عنوان محل حکومت خود انتخاب کرد و بعد از به سلطنت رسیدن چندین مقبره برای خود بنا ساخت که مهم ترین آن مقابر، دومین مقبره بود که دستور داد سنگ های مرمر سیاه از آذربایجان بیاورند، تعدادی از این سنگ ها را خراج عالم نیز می نامیدند. حوالی میدان شهدا، باغ موزه نادری به چشم می آید که در کناره مقبره و مجسمه نادر شاه و سربازانش موزه ای بنا شده که سپرها، شمشیرها و ادوات جنگی نگهداری می شود. مهم ترین این وسایل، دو شمشیر نادر شاه است که با طلا زینت داده شده و شعری برای شاه بروی آن ها حک کرده اند. شما عزیزان با تور مشهد از تهران می توانید از این مکان چشم نواز دیدن کنید.

مقبره نادرشاه مشهد

گنبد خشتی

گنبد خشتی دیگر مکان توریستی مذهبی شهر مشهد است که مقبره یکی از سادات موسوی به نام سلطان غیاث الدین محمد در این مکان قرار دارد. این بنا در یکی از گذرگاه های قدیمی شهر مشهد منشعب از میدان طبرسی به نام چهار سوق نوغان بنا شده است. جایگاه اجداد وی بسیار بالا بوده به طوری که در سده پنجم تا نهم اداره اصلی حرم مطهر را در دست داشتند، به همین دلیل است که نام آن ها بر روی بیشتر وسایل نگهداری شده در حرم امام رضا (ع) مانند کاشی ها و ظروف و … حک شده است. این بنا بعد از حرم مطهر، قدیمی ترین بنا ساخته شده از سادات موسوی به شمار می رود که با همراهی تور مشهد از تهران می توانید دومین بنای قدیمی شهر مقدس مشهد را نظاره گر باشید.

 

تور مشهد از تهران

بند گلستان

بند گلستان از قدیمی ترین بند های استان خراسان است که با وجود گذشت ۵۰۰ سال از قدمت آن، هنوز هم پا برجاست. این بند در دوره تیموریان ساخته شده که روی رودخانه گلستان قرار دارد و تا مرکز شهر مشهد ۸ کیلومتر فاصله دارد. این بند قدیمی برای بازدید مسافران تور مشهد از تهران خالی از لطف نیست.

جاذبه های تور مشهد

خانه تاریخی ملک

خانه تاریخی حاج ملک که در حال حاضر به مکانی جهت نگهداری میراث فرهنگی تور مشهد بدل شده دارای معماری خاصی است که برگرفته از معماری سنتی و معماری اروپایی می باشد، چرا که این خانه تاریخی در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی بنا شده است و از همین رو معماری جالب و دیدن میراث فرهنگی و هنری شهر مشهد مسافران تور مشهد از تهران را به سمت خود فرا می خواند.

به دلیل اینکه مسئله آب در شهرهای گرم و خشک بسیار اهمیت داشت، موزه آب بنا شد تا عموم بازدید کنندگان خصوصا مسافران تور مشهد از تهران بتوانند با ادوات مورد استفاده در زمان قدیم، نقشه راه و سازه های قدیمی آب، شیوه استفاده مردم از این ابزار آشنا شوند. برای بازدید از این موزه می توانید به بلوار سازمان آب و اداره آب استان خراسان رضوی مراجعه کنید.

جاذبه های گردشگری مشهد

کوه سنگی

یکی دیگر از تفریگاه های شهر مشهد که مورد علاقه جوانان است میان دو رشته کوه بزرگ قرار دارد و به کوه سنگی معروف است. همچنین جالب است بدانید که مراسم تاج گذاری شاه عباس در سن ۱۶ سالگی در این مکان برگزار شده است. مهندسان با الهام گرفتن از هارونیه و عمارت خورشید، ساختمانی در میان پارک بنا کردند که به موزه خراسان رضوی بدل شد و اشیا قدیمی و تاریخی در این موزه حفظ و نگهداری می شود.

آتشکده چهار تاقی

آتشکده چهارتاقی که در سال ۱۳۸۳ به عنوان آثار تاریخی ایران به ثبت ملی رسید، در مرکز شهرستان مشهد در روستای سنگبر قرار دارد. ساختار بنا از بیرون به صورت چهار درگاه است و از این حیث ورودی اصلی قابل تشخیص نیست. شواهد و معماری این بنا و استفاده از آجرهای خاص بیانگر معماری عصر تیموریان است که بازدید این بنای تاریخی زیبا را به مسافران تور مشهد از تهران پیشنهاد می کنیم.

تور مشهد از تهران

مسجد خونی

مسجد خونی در مجاورت خیابان نواب صفوی قرار دارد که محل استقرار ارتش تزار روسیه بوده که مسجد گوهرشاد را به توپ بستند. مساحت این باغ ۶/۵ هکتار است. به دلیل اینکه چشمه آبی درون این باغ قرار دارد آن را به باغ چشمه هم می شناسند. صاحب باغ تاجری قندهاری به نام حاج محمد مهدی بوده است. این باغ ۳ عمارت را در دل خود جای داده بود که بنا به دلایلی نامعلوم تخریب شده اند. امید است که سفر با تور مشهد از تهران به شما کمک کند تا این مکان های تاریخی موجود در شهر مشهد را نظاره گر شوید و از دیدن آن لذت کافی را برده باشید.

باغ ملی

باغ ملی یکی دیگر از مکان های شلوغ و پر طرفدار در بین مسافران تور مشهد از تهران است. این باغ مصفا دارای آب نما و درختان سر به فلک کشیده ای است که بر زیبایی آن افزوده اند  و یک مکان دنج به دور از هیاهو در دل شهر مشهد برای اهالی این شهر و مسافران است. با پا گذاشتن در این مکان شاهد تندیس های زیادی از مشاهیر ایرانی مانند بزرگان علم  ادب و عرفان خواهید بود.

باغ ملی

غار مغان

غار مغان در روستایی با همین نام و در ۳۵ کیلومتری از مرکز شهر مشهد قرار دارد. وجود آثار استالاگمیت و استالاکتیت فراوانی که در این غار وجود دارد مسافران تور مشهد از تهران را بر آن می دارد تا چند کیلومتر از شهر فاصله گرفته و برای بازدید از این غار روانه روستای مغان شوند. عمق چاه های موجود در غار به ۲۵ متر می رسد و پرتگاه های و برکه های متعددی در آن ها وجود دارد به همین علت از ماجراجویی های تک نفره در غار مغان بپرهیزید تا دچار حادثه نشوید.

غار مغان مشهد

پارک طبیعی هفت حوض

در مشهد پس از زیارت می توانید به سیاحت نیز بپردازید…

وجود جاذبه های طبیعی متعدد شما مسافران تور مشهد از تهران را ساعت ها سرگرم و محو زیبایی های خود می کند. پارک هفت حوض مشهد یکی از همین جاذبه هاست که می توانید بدون اینکه متوجه گذر زمان شوید در آن به تفریح بپردازید. پارک هفت حوض در منطقه ای میان کوه های خلج و در ۷ کیلومتری دور تر از شهر مشهد قرار دارد که به دلیل دارا بودن هفت حوض به این نام شهرت پیدا کرده است.

برای رسیدن به هفت حوض باید ۲ کیلومتر پیاده روی کنید پس بهتر است کفش مناسب به پا کرده و کوله بار سبکی ببندید.

 

تور مشهد از تهران

غار بیمار آب

غار بیمار آب در بلندی های اطراف دهکده کوشک آباد واقع شده که جریان آب فراوانی در آن روان است. ورودی غار، چاه عمیقی به چشم می خورد که حدود ۱۵ متر عمق دارد و آب هایی که از سقف می چکند در این چاه جمع شده و حوضچه ای نسبتا عمیق را تشکیل داده اند. هنوز هم برخی از بومیان منطقه از آب داخل غار برای علاج بیماری ها استفاده می کنند چرا که معتقد اند آب غار بیمار آب خاصیت درمان گری دارد.

سد کارده

مشهد سرزمینی تقریبا خشک و کویری قلمداد می شود ولی با این وجود می توان مکان هایی را یافت که خوش آب و هوا و پر آب هستند. سد کارده یکی از این مناطقی است که در دل استان خراسان رضوی جا خوش کرده است و امروزه به یکی از مکان های گردشگری خوش آب وهوا برای اوقات فراغت مسافران تور مشهد از تهران بدل شده است.

 

جاذبه های گردشگری تور مشهد از تهران

محله چهار باغ مشهد

شاید با شنیدن واژه چهارباغ به یاد اصفهان و خیابان چهارباغ این شهر بیافتید اما باید بگوییم که اکنون روی صحبت ما با محله چهار باغ مشهد است. این محله در ضلع شرقی بازار مرکزی آستان قدس رضوی قرار دارد. قسمت شرقی محله چهار باغ به کوچه سنگ تراش ها و کوچه مللک منتهی می شود و بخش جنوبی آن تا بازار بزرگ و مسجد ازبک ها یا مسجد ۷۲ تن ادامه دارد. شاید به دنبال جویای علت برای انتخاب این نام برای چنین محله ای هستید، در این باره باید گفت علت وجود درخت های ۴ ردیف بالای خیابان که به سبک چهار باغ اصفهان است نبوده چرا که بی تردید قدمت محله چهار باغ مشهد از چهار باغ اصفهان بیشتر است و به دوران حکومت تیموریان باز می گردد. این محله تا اوایل دهه ۲۰ از جمله محلات درجه یک و اعیان نشین مشهد به شمار می رفت. خانه های این محل درختان فراوان مثمر و غیر مثمر داشته و دارای حوض ها و درشکه خانه و اسطبل بوده اند که پیش از رونق گرفتن سایر محلات این مکان، محل استقرار حکام شهر بوده است. اکنون می توانید با تور مشهد از تهران همراه شده و از جاذبه های موجود در دل این محله مانند خانه مجتهد زاده، حمام و مسجد شاه، خانه کوزه کنانی دیدن کنید.

Administrator
1 دیدگاه
  • علی
    بهمن ۲۶, ۱۳۹۶

    چه قدر خوبه که شما تو مقالات تور مشهد از اصفهان یا تور مشهد از تهران، علاوه بر معرفی هتل ها و خدماتتون، به معرفی مکان های تاریخی هم می پردازید. من تا حالا انقدر مشهد رفتم، مقبره نادرشاه رو ندیدم و انشالله می خوام تو عید یه سفر باتون بیام مشهد و حتما این مکان رو این دفعه برم ببینم

    پاسخ

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید